1975: Led Zeppelin wydaje płytę „Physical Graffiti”

1975: Led Zeppelin wydaje płytę „Physical Graffiti” Wikimedia Commons/Jim Summaria

24 lutego 1975 roku ukazał się szósty studyjny album zespołu Led Zeppelin. Jakie przeboje znalazły się na tym krążku?

Zespół rozpoczął pracę nad „Physical Graffiti” już w listopadzie 1973 roku. Grupa wynajęła wtedy mobilne studio nagraniowe, jednak po jakimś czasie musiała je oddać innej kapeli. To nie jedyny problem Led Zeppelin, jaki się wtedy pojawił.

"

Zajęło nam to dużo czasu głównie dlatego, że kiedy na początku chcieliśmy nagrać płytę, John Paul Jones nie czuł się zbyt dobrze i musieliśmy odłożyć pracę nad krążkiem. Wszystko szło nie tak. Uporządkowanie sytuacji zajęło nam trzy miesiące - wyjaśnił gitarzysta Jimmy Page. "

W rzeczywistości Jones był zmęczony ciągłymi występami i rozważał odejście z zespołu. Na szczęście po kilkutygodniowej przerwie wrócił do pracy z Led Zeppelin. W styczniu i lutym 1974 roku grupa pojechała do Headley Grange i nagrała 8 piosenek, które później trafiły na „Physical Graffiti”. Kapela miała jednak w zanadrzu kolejne kompozycje i zdecydowała, że wyda podwójny album.

"

Mieliśmy o wiele więcej materiału niż tylko 40-kilka wymaganych minut. Zdecydowaliśmy, że na podwójny krążek trafią wcześniej niepublikowane piosenki. Wydawało nam się, że to dobry moment na takie posunięcie, ponieważ mogliśmy opublikować takie utwór jak „Boogie With Stu”, co normalnie by się nie udało - stwierdził Robert Plant. "

Na „Physical Graffiti” ostatecznie trafiło 15 kompozycji. Były one bardzo zróżnicowane pod względem gatunkowym. Usłyszymy tam utwory hard rockowe („Custard Pie”, „The Rover”, „Houses of the Holy”), tzw. orchestral rock („Kashmir”), rock progresywny („In the Light”), a nawet funk („Trampled Under Foot”) i blues rock („In My Time of Dying”). 

Ta różnorodność sprawiła, że był to ulubiony album zarówno Roberta Planta, jak i Jimmy’ego Page’a. Płytę bardzo chwalili również recenzenci. Jim Miller z magazynu „Rolling Stone” stwierdził, że:

"

Album jako całość oferuje zdumiewającą różnorodność muzyczną, nienagannie wyprodukowaną przez Page’a. Ta płyta niekoniecznie przekona niedowiarków.  "

Na okładkę „Physical Graffiti” trafiło zdjęcie kamienicy, która znajduje się w Nowym Jorku. Jej autorem jest Peter Corriston. 

(fot. materiały prasowe)

„Physical Graffiti” był jednym z najchętniej kupowanych albumów w 1975 roku w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Lista utworów na płycie Physical Graffiti

 1. „Custard Pie”
 2. „The Rover”
 3. „In My Time of Dying”
 4. „Houses of the Holy”
 5. „Trampled Under Foot”
 6. „Kashmir”
 7. „In the Light”
 8. „Bron-Yr-Aur”
 9. „Down by the Seaside”
 10. „Ten Years Gone”
 11. „Night Flight”
 12. „The Wanton Song”
 13. „Boogie with Stu”
 14. „Black Country Woman”
 15. „Sick Again"

Które piosenki z tej płyty lubicie najbardziej?

Więcej: