1975: „Laughter In The Rain” na 1. miejscu w USA

1975: „Laughter In The Rain” na 1. miejscu w USA Wikimedia Commons/AVRO

1 lutego 1975 roku piosenka „Laughter In The Rain” Neila Sedaki trafiła na szczyt amerykańskiej listy przebojów. Na 1. miejscu zestawienia utrzymała się przez tydzień.

Piosenkę „Laughter in the Rain” skomponował Neil Sedaka, a tekst utworu napisał Phil Cody. Artysta twierdzi, że wymyślił słowa w zaledwie 5 minut po tym, jak wypalił marihuanę, a potem przez kilka godzin spał pod drzewem. 

"

Mieliśmy wyjechać za miasto do domu Neila na kilka dni. Ale problem w tym, że poznałem właśnie nową dziewczynę i chciałem zostać z nią. A kiedy dotarliśmy na miejsce, byłem bardzo wrogo nastawiony do całego pomysłu. Nigdy nie mówiłem tego Neilowi, ale chciałem po prostu napisać piosenki i wrócić do miasta do mojej ukochanej - wyznał Cody. "

Jednak pisanie wcale nie przyszło mu łatwo. Sedaka zagrał mu melodię „Laughter in the Rain”, ale Phil nie mógł wymyślić słów. Dlatego właśnie zdecydował się na długi spacer, w czasie którego wypalił jointa. 

"

Ocknąłem się kilka godzin później i wróciłem do domu, ale Neila tam nie było. Usiadłem, przygotowałem sobie kartkę żółtego papieru, a po 5 minutach miałem już większość piosenki. "

Cody przekonał też Sedakę, żeby zmienić jego koncepcję dotyczącą niektórych wersów.

"

To miało naprawdę ogromne znaczenie dla mojego statusu. Z punkowego dziecka stałem się osobą, która doradza Neilowi Sedace. To było bardzo ważne. W tamtym momencie wciąż nie mieliśmy hitu, więc w zasadzie byłem nikim, a on sprawił, że poczułem się dobrze, prawie jak profesjonalny kompozytor. "

Utwór miał pomóc przywrócić Sedace status gwiazdy w Stanach Zjednoczonych. We wcześniejszych latach stworzył wiele popularnych utworów, ale później nie było mu już tak łatwo. Wszystko to sprawiło, że singiel „Laughter in the Rain” najpierw ukazał się w Wielkiej Brytanii, gdzie trafił na 15. pozycję listy przebojów.

Dopiero później opublikowano go w USA, gdzie stał się dużym hitem i dotarł na szczyt tamtejszej listy przebojów. Podobno pomógł mu w tym nieco Elton John, który akurat wtedy otworzył własną wytwórnię i wydał ten singiel.

Lubicie ten utwór?

Więcej: