1975: „Have You Ever Been Mellow” przebojem w Stanach Zjednoczonych

1975: „Have You Ever Been Mellow” przebojem w Stanach Zjednoczonych ons.pl

8 marca 1975 roku na 1. miejsce amerykańskiej listy przebojów trafiła piosenka Olivii Newton-John „Have You Ever Been Mellow”. Na szczycie zestawienia utrzymała się przez tydzień.

Utwór napisał australijski kompozytor i producent John Farrar. W 1975 roku nagrała go Olivia Newton-John. Singiel trafił na płytę o tym samym tytule - „Have You Ever Been Mellow”. Był to szósty studyjny album w dorobku wokalistki. Krążek ukazał się w lutym 1975 roku. 

Piosenka znalazła się na 1. miejscu listy przebojów w Stanach Zjednoczonych. Newton-John otrzymała także za nią nominację do nagrody Grammy w kategorii „Najlepsze Wystąpienie Pop Wokalistki”. Był to czwarty utwór w dorobku artystki, który w USA pokrył się złotem i sprzedał się w ponad milionie egzemplarzy. Równie dużą popularnością piosenka cieszyła się w Kanadzie - tam również znalazła się na szczycie listy przebojów. Nieco gorzej radziła sobie w Australii (10. pozycja), Nowej Zelandii (9. pozycja) czy Japonii (26. miejsce). Posłuchajcie tej kompozycji.

Popularność tego utworu sprawiła, że wielu artystów nagrało jego cover. W 1996 roku holenderski zespół Party Animals wykorzystał sample tej piosenki w singlu „Have You Ever Been Mellow”. Piosenka podbiła listę przebojów w Holandii. 

Powstała także francuska wersja tej kompozycji pt. „Ma maison au bord de l’eau”. Zaśpiewała ją Nicole Rieu.

„Have You Ever Been Mellow” to kolejny sukces Olivii Newton-John. Wcześniej w 1973 roku wylansowała przebój „Let Me Be There”, za który otrzymała nagrodę Grammy w kategorii „Najlepsze Wystąpienie Country Wokalistki”, a rok później zdobyła aż dwie statuetki za utwór „I Honestly Love You” w kategoriach „Nagranie Roku” i „Najlepsze Wystąpienie Pop Wokalistki”. W kolejnych latach popularność przyniosła jej zwłaszcza rola w filmie muzycznym „Grease”, w którym zagrała Sandy Olsson - dziewczynę, która przyjeżdża do Stanów Zjednoczonych z Australii, a w nowej szkole spotyka Danny’ego Zuko (John Travolta), w którym się zakochuje. Listy przebojów podbiły wtedy piosenki z tego filmu: „Summer Nights” i You're the One That I Want”.

Które przeboje Olivii Newton-John lubicie najbardziej?

Więcej: