1975: Barry Manilow z piosenką „Mandy” na 1. miejscu w USA

1975: Barry Manilow z piosenką „Mandy” na 1. miejscu w USA Wikimedia Commons/Weatherman90

18 stycznia 1975 roku utwór „Mandy” podbił amerykańską listę przebojów. Na szczycie zestawienia piosenka utrzymała się przez tydzień.

Singiel „Mandy” powstał w 1971 roku. Skomponowali go Scott English i Richard Kerr. Początkowo nosił tytuł „Brandy” i stał się dość dużym przebojem w Wielkiej Brytanii. Trafił tam na 12. miejsce listy przebojów. Podobnego sukcesu nie udało mu się odnieść w Stanach Zjednoczonych. W jednym z wywiadów English powiedział, że napisał ten utwór na cześć swojego psa. Później przyznał jednak, że zmyślił tę historię, ponieważ dziennikarz zadzwonił do niego wcześnie rano i bardzo go tym zdenerwował. 

"

Powiedziałbym wszystko, żeby tylko się go pozbyć. Opowiedziałem mu historię, która jako pierwsza przyszła mi do głowy: to było o psie takim jak Lassie, którego musiałem odesłać. A teraz Ty daj mi spokój. Po tych słowach się rozłączyłem - wspominał English. "

Posłuchajcie tej kompozycji.

W 1974 roku cover tej piosenki nagrał Barry Manilow, ale zdecydował się na zmianę tytułu na „Mandy”. Zrobił to, żeby uniknąć pomyłek z utworem „Brandy (You're a Fine Girl)”, który w tamtym czasie był bardzo popularny. Kompozycja trafiła na album „Barry Manilow II”, który ukazał się w październiku 1974 roku. Singiel w wykonaniu Manilowa podbił amerykańską i kanadyjską listę przebojów. W styczniu 1975 roku przez tydzień znajdował się na 1. miejscu zestawienia w USA. 

W 2003 roku sukces Manilowa powtórzył zespół Westlife. Grupa nagrała nową wersję „Mandy” i był to drugi singiel promujący ich czwartą płytę „Turnaround”. Piosenka trafiła na 1. miejsce listy przebojów w Wielkiej Brytanii. Utwór sprzedał się tam w ponad 190 tys. egzemplarzy. Popularność zdobył także w Szkocji, Irlandii, Danii, Belgii i Szwecji. Zobaczcie teledysk do tego singla.

Którą wersję tej piosenki lubicie najbardziej?

Więcej: