1975: Album zespołu Chicago na 1. miejscu w Stanach Zjednoczonych

1975: Album zespołu Chicago na 1. miejscu w Stanach Zjednoczonych Wikimedia Commons

13 grudnia 1975 roku płyta „Chicago IX-Chicago's Greatest Hits” trafiła na szczyt listy najpopularniejszych albumów w USA. Na 1. pozycji utrzymała się 5 tygodni.

„Chicago IX: Chicago's Greatest Hits” to pierwsza płyta w karierze grupy Chicago z największymi przebojami. Jest to jednocześnie 9. krążek w dorobku zespołu. Został wydany w listopadzie 1975 roku. 

Na albumie znalazło się 11 największych przebojów Chicago. Piosenki obejmują twórczość zespołu od debiutanckiego albumu „The Chicago Transit Authority”, który ukazał się w 1969 roku aż do „Chicago VII” z 1974 roku. Grupa zdecydowała, że na krążku nie pojawią się utwory z „Chicago VIII”, ponieważ wydawnictwo pojawiło się na rynku zaledwie kilka miesięcy wcześniej i trudno było powiedzieć, które z nich staną się hitami. Na składance zabrakło też kompozycji z „Chicago III”, ponieważ nie było na niej dużych przebojów. 

Album otwiera utwór „25 or 6 to 4”. Pierwotnie znalazł się on na płycie „Chicago”, która ukazała się w 1970 roku. Piosenkę skomponował Robert Lamm. 

Na krążku usłyszymy też „Does Anybody Really Know What Time It Is?”. Kompozycja pochodzi z albumu „The Chicago Transit Authority”. Ten utwór również skomponował Robert Lamm.

Wśród przebojów, które trafiły na płytę, znalazł się też „Call on Me”. Jest to piosenka napisana przez Lee Loughnane. Pochodzi z albumu „Chicago VII”. 

Krążek zamyka utwór „Beginnings” z płyty „The Chicago Transit Authority”. Autorem kompozycji jest Robert Lamm.

„Chicago IX: Chicago's Greatest Hits” okazał się prawdziwym hitem. Album bardzo dobrze sprzedał się zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Na przełomie grudnia 1975 i stycznia 1976 roku przez 5 tygodni był najchętniej kupowaną płytą w USA.

Stephen Cook z portalu AllMusic stwierdził, że jest to jedno z najlepszych wydawnictw zespołu Chicago.

"

Czy ktokolwiek potrzebuje innego albumu Chicago poza tym? Dla zwykłego fana odpowiedź brzmi: nie! Hitowa płyta zawiera wszystkie największe przeboje grupy. Większość z nich do dziś uważa się za znakomite - napisał. "

Lista utworów na płycie Chicago IX-Chicago's Greatest Hits

1. „25 or 6 to 4”

2. „Does Anybody Really Know What Time It Is?”

3. „Colour My World” 

4. „Just You 'N' Me”

5. „Saturday in the Park”

6. „Feelin' Stronger Every Day”

7. „Make Me Smile” 

8. „Wishing You Were Here”

9. „Call on Me”

10. „(I've Been) Searchin' So Long”

11. „Beginnings”

Które przeboje z tej płyty lubicie najbardziej?

Więcej: