1974: „You're Sixteen” przebojem w Stanach Zjednoczonych

1974: „You're Sixteen” przebojem w Stanach Zjednoczonych ons.pl

26 stycznia 1974 roku piosenka „You're Sixteen” Ringo Starra trafiła na 1. miejsce amerykańskiej listy przebojów. Na szczycie zestawienia utwór utrzymał się przez tydzień.

Piosenkę „You're Sixteen” napisali Robert B. Sherman i Richard M. Sherman, czyli The Sherman Brothers. Kompozytorzy stworzyli wiele niezapomnianych utworów do filmów i musicali. Jako pierwszy w 1960 roku „You're Sixteen” wykonał amerykański wokalista Johnny Burnette. Singiel bardzo szybko stał się dużym przebojem. W Stanach Zjednoczonych trafił na 8. miejsce listy przebojów, a w Wielkiej Brytanii był 3. Można go także usłyszeć na ścieżce dźwiękowej do filmu „American Graffiti”.

Piosenka opowiada o pięknej dziewczynie, w której wokalista jest zakochany. W 1973 roku swoją wersję tego utworu postanowił nagrać Ringo Starr. Singiel „You're Sixteen” ukazał się 3 grudnia 1973 roku w Stanach Zjednoczonych i 8 lutego 1974 roku w Wielkiej Brytanii. Kompozycja trafiła na album „Ringo”. Na krążku znalazł się też inny wielki przebój Ringo Starra - „Photograph”. Utwór jest refleksją na temat utraconej miłości. Jedynie tytułowa fotografia przypomina bohaterom wspólną przeszłość. 

W utworze „You're Sixteen” chórki zaśpiewał Harry Nilsson, a na kazoo zagrał Paul McCartney. Producent tej piosenki - Michael Verity - stwierdził w jednym z wywiadów, że były Beatles nie zagrał na tym instrumencie.

"

W rzeczywistości solówka, która brzmi w „You're Sixteen” jak kazoo albo inny instrument, to Paul, który spontanicznie zaśpiewał ten fragment, gdy go przesłuchiwaliśmy.  "

Piosenka znalazła się na 1. miejscu listy przebojów w Stanach Zjednoczonych w 1974 roku. W teledysku do tej piosenki ukochaną Ringo Starra zagrała Carrie Fisher - znana z roli księżniczki Lei z pierwszej trylogii „Gwiezdnych wojen”. Zobaczcie ten klip.

W 2015 roku Ringo Starr został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame. Kulisy tego wydarzenia zaprezentował Paul McCartney w specjalnym filmie, który zamieścił w serwisie YouTube. W lipcu 2015 roku na jednej z aukcji płaszcz perkusisty został kupiony przez anonimowego kolekcjonera. Ubranie zostało wylicytowane za prawie 30 tysięcy funtów. Z kolei pierwszy egzemplarz tzw. „Białego Albumu”, który ukazał się w 1968 roku, sprzedano za 910 tysięcy dolarów.

Lubicie przebój „You’re Sixteen”?

Więcej: