1974: „Waterloo” debiutuje na brytyjskiej liście najpopularniejszych płyt

1974: „Waterloo” debiutuje na brytyjskiej liście najpopularniejszych płyt Leif R Jansson/SCANPIX SWEDEN/EAST NEWS

15 czerwca 1974 roku na liście najchętniej kupowanych albumów w Wielkiej Brytanii znalazł się krążek „Waterloo” ABBY. Z tej płyty pochodzą m.in. piosenki „Honey, Honey” i „Hasta Mañana”.

„Waterloo” to drugi studyjny album w dorobku ABBY. Krążek ukazał się 4 marca 1974 roku. Grupa nagrywała go od września 1973 roku do lutego 1974 roku w studiu Metronome Studio w Sztokholmie. Po raz pierwszy nuty i notatki podpisane były jako ABBA, a nie „Björn & Benny, Agnetha & Anni-Frid” jak dotychczas. 

Na płytę trafiło 12 piosenek. Wśród nich był m.in. utwór tytułowy „Waterloo” nagrany w dwóch wersjach: szwedzkiej i angielskiej. Grupa napisała tę kompozycję specjalnie na potrzeby Melodifestivalen 1974, który dawał przepustkę do występu na Eurowizji. Już rok wcześniej zespół próbował swoich sił w krajowych preselekcjach, jednak utwór „Ring Ring” zajął dopiero 3. miejsce. Tym razem ABBA wygrała eliminacje, a następnie zwyciężyła w Konkursie Piosenki Eurowizji, dzięki czemu zyskała międzynarodową popularność. Utwór napisali Benny Andersson, Björn Ulvaeus i Stig Anderson. Opowiada on o dziewczynie, która chce poddać się romansowi tak samo jak w 1815 roku Napoleon poddał się w bitwie pod Waterloo. 

Popularnością cieszył się również utwór „Honey, Honey”. Napisali go Benny Andersson, Björn Ulvaeus i Stig Anderson. Powstała także szwedzka wersja tego nagrania i była to ostatnia kompozycja zarejestrowana przez ABBĘ w tym języku.

Jednym z singli promujących został także utwór „Hasta Mañana”. Początkowo miał on zostać zatytułowany „Who's Gonna Love You?”. Piosenka trafiła na 1. miejsce szwedzkiej listy przebojów i 2. w Republice Południowej Afryki.

Album „Waterloo” zdobył pozytywne recenzje krytyków. Według portalu AllMusic jest to „piękna płyta”, a Greg Shaw z magazynu „Phonograph Record” uznał ją za jedną z lepszych w latach 70.

(fot. materiały promocyjne)

Lista utworów na płycie Waterloo

 1. „Waterloo”
 2. „Sitting in the Palmtree”
 3. „King Kong Song”
 4. „Hasta Mañana”
 5. „My Mama Said”
 6. „Dance (While the Music Still Goes On)”
 7. „Honey, Honey”
 8. „Watch Out”
 9. „What About Livingstone?”
 10. „Gonna Sing You My Lovesong”
 11. „Suzy-Hang-Around”
 12. „Waterloo”

Które przeboje z tego albumu lubicie najbardziej?

Więcej: