1974: Ukazał się album „It's Only Rock 'n Roll” The Rolling Stones

1974: Ukazał się album „It's Only Rock 'n Roll” The Rolling Stones ons.pl

18 października 1974 roku zespół The Rolling Stones wydał płytę „It's Only Rock 'n Roll”. Jakie utwory znalazły się na krążku? 

„It's Only Rock 'n Roll” to 12. studyjny album The Rolling Stones w Wielkiej Brytanii i 14. w Stanach Zjednoczonych. Była to ostatnia płyta, którą nagrał gitarzysta Mick Taylor. Krążek ukazał się w 10. rocznicę wydania debiutanckiego albumu Stonesów. 

Praca nad płytą rozpoczęła się w 1973 roku, tuż po zakończeniu trasy koncertowej. Jak wspomina Keith Richards:

"

Mieliśmy parę. Naprawdę chcieliśmy nagrać coś nowego. 

"

Początkowo album miał być 2-płytowy. Na pierwszym krążku miały znaleźć się nagrania z europejskiej trasy koncertowej Stonesów, a na drugim - covery ulubionych piosenek R&B, takich jak: „Drift Away”, „Shame, Shame, Shame” czy „Ain't Too Proud to Beg”. Ostatecznie wydawnictwo zawierało zupełnie nowe kompozycje. 

"

Mick i ja czuliśmy, że chcemy wyprodukować album sami, bo naprawdę czuliśmy, że wiemy o wiele więcej o technice i możemy to zrobić. Mieliśmy własną wizję tego, jak to powinno wyglądać. To było oczywiste, że nadszedł czas zmian w sprawie produkcji naszych płyt - powiedział Richards. "

Piosenka „Luxury” odzwierciedla zainteresowanie Stonesów muzyką reggae, z kolei „Till the Next Goodbye” i „If You Really Want to Be My Friend” pokazują, że potrafią też nagrywać ballady. 

Mick Taylor nie otrzymał żadnych praw autorskich. Wszystkie zostały przypisane Jaggerowi i Richardsowi. W 1997 roku były członek Rolling Stones stwierdził: 

"

Pokłóciłem się z Mickiem w sprawie praw autorskich. Czułem, że powinienem zostać uznany jako  autor „It's Only Rock 'n Roll”. Byliśmy bliskimi przyjaciółmi i ściśle współpracowaliśmy nad tworzeniem tego albumu.  "

 Krążek otrzymał pozytywne recenzje. Według magazynu „Rolling Stone”:

"

Album ma zabawne momenty, ale najbardziej charakterystycznym jest pierwsze uderzenie w bęben w piosence „It's Only Rock 'n Roll”. Brzmi jak strzał z pistoletu. Ta przemoc - przekazywana przez śpiew, słowa i muzykę - sprawia, że jest to jeden z najbardziej intrygujących utworów Stonesów.  "

Lista utworów na płycie It's Only Rock 'n Roll

1. "If You Can't Rock Me"  

2. "Ain't Too Proud to Beg"

3. "It's Only Rock 'n Roll (But I Like It)"

4. "Till the Next Goodbye"  

5. "Time Waits for No One"  

6. "Luxury"  

7. "Dance Little Sister"  

8. "If You Really Want to Be My Friend"  

9. "Short and Curlies"  

10. "Fingerprint File"  

Którą piosenkę z tej płyty lubicie najbardziej?

Więcej: