1974: „The Way We Were” przebojem w Stanach Zjednoczonych

1974: „The Way We Were” przebojem w Stanach Zjednoczonych ons.pl

2 lutego 1974 roku na 1. miejsce amerykańskiej listy przebojów trafiła piosenka „The Way We Were” w wykonaniu Barbary Streisand. Na szczycie zestawienia utrzymała się przez tydzień.

Tekst utworu „The Way We Were” napisali Alan Bergman i Marilyn Bergman, a muzykę skomponował Marvin Hamlisch. Piosenka powstała na potrzeby filmu o tym samym tytule, w którym wystąpili Barbara Streisand i Robert Redford. Singiel opowiada o mężczyźnie i kobiecie, którzy zakochują się w sobie pomimo wielu przeciwieństw, a następnie wspominają czasy, kiedy byli razem.

Barbara Streisand nagrała tę piosenkę we wrześniu 1973 roku. Aranżacją utworu zajął się Marty Paich. Singiel ukazał się miesiąc później - wtedy też premierę miał film „The Way We Were”. Obraz odniósł duży sukces i wpłynął na spopularyzowanie piosenki tytułowej. Magazyn „Billboard” uznał tę kompozycję najlepszym utworem roku 1974. Streisand otrzymała za ten singiel wiele nagród. Były to m.in.: Oscar, Złoty Glob i nagroda Grammy. 

Piosenka na tydzień trafiła na 1. miejsce amerykańskiej listy przebojów 2 lutego 1974 roku. W kolejnym tygodniu wyprzedziła ją kompozycja „Love's Theme” w wykonaniu Love Unlimited Orchestra, ale już 16 lutego hit Streisand powrócił na szczyt zestawienia na kolejne 2 tygodnie.

Utwór znalazł się na ścieżce dźwiękowej do filmu „The Way We Were”. Album ukazał się w styczniu 1974 roku. W tym samym czasie Barbara Streisand wydała płytę o tym samym tytule, za co została pozwana przez producentów filmu. Krążek ukazał się ponownie, tym razem ze zmienionym tytułem „Barbra Streisand Featuring the Hit Single The Way We Were and All in Love Is Fair”. Wydawnictwo było jedną z najchętniej kupowanych płyt w 1974 roku i sprzedało się w ponad 2 milionach egzemplarzy. 

Wielu artystów nagrało covery tego utworu. W 1975 piosenkę „The Way We Were” zaśpiewała Doris Day, w 1978 roku zrobiła to Donna Summer. W 2007 roku singiel pojawił się na płycie „The Greatest Songs of the Seventies” Barry’ego Manilowa. Nową wersję tego przeboju nagrała także sama Barbara Streisand. Pojawiła się ona na albumie „Partners”, który został wydany w 2014 roku. Artystka wykonała ten utwór w duecie z Lionelem Richie. Posłuchajcie tego wykonania.

Lubicie ten utwór? 

Więcej: