1974: Steve Miller Band z utworem „The Joker” na 1. miejscu w USA

1974: Steve Miller Band z utworem „The Joker” na 1. miejscu w USA Wikimedia Commons/Capitol Records

12 stycznia 1974 roku na 1. miejsce amerykańskiej listy przebojów trafiła piosenka „The Joker”. Na szczycie zestawienia utrzymała się przez tydzień.

„The Joker” skomponowali Eddie Curtis, Ahmet Ertegün i Steve Miller. Produkcją utworu zajął się sam Steve Miller. Kompozycja trafiła na album o tym samym tytule, który ukazał się w 1973 roku. W tekście znajdują się odniesienia do singli „Lovey Dovey” The Clovers i „The Letter” The Medallions. 

Słowa tej piosenki przez długi czas intrygowały fanów grupy, zwłaszcza wers „I speak of the pompatus of love”. Podobno Miller pomylił słowo „puppetutes” (oznaczający seksowną kobietę) i wymyślił „pompatus”. Według dziennikarza „Los Angeles Magazine” takie wyrażenie w rzeczywistości istnieje i oznacza „działanie z pompą i przepychem”. 

Steve Miller uważa, że jest to bardzo zabawna i seksowna melodia.

"

Nie mogłem wymyślić tej piosenki aż do czasu imprezy, na której byłem w Novato - na północy San Francisco. Siedziałem pod gwiazdami na masce samochodu z gitarą akustyczną i myślałem nad tekstem. Wtedy wpadłem na słowa refrenu „I'm a joker, I'm a smoker, I'm a midnight toker”. Niektóre zdania odnosiły się do mojej wcześniejszej twórczości. Nie musisz używać słów. To po prostu żart - stwierdził w wywiadzie dla „Mojo”. "

W styczniu 1974 roku utwór znalazł się na szczycie listy przebojów w Stanach Zjednoczonych. Dopiero 16 lat później - we wrześniu 1990 roku - piosenka „The Joker” trafiła na 1. miejsce analogicznej listy w Wielkiej Brytanii.

W 2014 roku cover tej piosenki nagrał Ace Frehley z zespołu Kiss na swój solowy album „Space Invader”. 

"

Szczerze mówiąc, był to pomysł wytwórni. Na początku byłem trochę sceptyczny, ale wtedy przypomniałem sobie, że w roku 1978 producent Eddie Kramer proponował mi nagranie innego coveru, a ja wtedy też początkowo odmówiłem. Potem okazało się, że był to mój największy hit. Pomyślałem, że historia może się powtórzyć - powiedział w wywiadzie dla „Guitar World”. "

Posłuchajcie jego wersji „The Joker”.

Czyje wykonanie wolicie?

Więcej: