1974: „Rebel Rebel” debiutuje na brytyjskiej liście przebojów

1974: „Rebel Rebel” debiutuje na brytyjskiej liście przebojów ons.pl

23 lutego 1974 roku na listę przebojów w Wielkiej Brytanii trafiła piosenka „Rebel Rebel” w wykonaniu Davida Bowie. Utwór pochodzi z płyty „Diamond Dogs”.

„Rebel Rebel” skomponował i wyprodukował sam David Bowie. Utwór ukazał się jako singiel 15 lutego 1974 roku. Piosenka miała zostać wykorzystana w musicalu „Ziggy Stardust”, ale ostatecznie tak się nie stało. Jest to jedna z najbardziej charakterystycznych kompozycji Bowiego, a zarazem ostatnia w stylu glam rock. Był to pierwszy utwór od 1969 roku, w którym na gitarze nie zagrał Mick Ronson. Partie gitarowe wykonał Bowie. 

Piosenka „Rebel Rebel” opowiada o chłopcu, który buntuje się przeciwko rodzicom. Często robi sobie makijaż i zakłada damskie ubrania. Było to charakterystyczne w erze glam rocku, a Bowie stał się jednym z jej najbardziej znanych przedstawicieli. Utwór ceniony jest również za charakterystyczny riff gitarowy. 

"

On jest cudowny! Kiedy na niego wpadłem, pomyślałem po prostu „o, dziękuję ci!” - mówił potem artysta.

"

Jayne County stwierdziła, że „Rebel Rebel” oparty jest na jej kompozycji „Queen Age Baby”.

"

Rozmawialiśmy po jednym z jego występów. Właśnie podpisałam kontrakt z MainMan i miałam głowę pełną pomysłów. Powiedziałam mu, że mam najlepszy pomysł na świecie. Chciałam nagrać album o Brytyjskiej Inwazji. Nagrałam kilka piosenek i potem je mu wysłałam. Jakiś czas później on zadzwonił i powiedział, że skomponował „Rebel Rebel”. Kiedy usłyszałam ten utwór, od razu wiedziałam, że przypomina moją kompozycję „Queen Age Baby”. Gdyby jej nie usłyszał, nigdy nie powstałby singiel „Rebel Rebel” - przyznała wokalistka. "

Piosenka bardzo szybko stała się hymnem glam rocka. Utwór trafił na 5. miejsce brytyjskiej listy przebojów i 64. pozycję w Stanach Zjednoczonych. Posłuchajcie tej kompozycji.

O tym, jak ważna jest ta piosenka, przekonywała swoich fanów Madonna. Po śmierci Davida Bowiego (10 stycznia 2016 roku) artystka postanowiła wykonać ten utwór na jednym ze swoich koncertów i w ten sposób złożyć hołd swojemu idolowi.

"

Chciałabym uczcić pamięć człowieka, który zainspirował całą moją karierę. Powinniście o nim usłyszeć. To był jeden z geniuszy, najwspanialszy muzyk XX wieku. Zmienił całe moje życie - wyznała.  "

David Bowie zmarł 2 dni po premierze płyty „Blackstar”.

Więcej: