1974: Piosenka „Kung Fu Fighting” numerem 1 w USA

1974: Piosenka „Kung Fu Fighting” numerem 1 w USA Wikimedia Commons/Exciter106

7 grudnia 1974 roku utwór „Kung Fu Fighting” Carla Douglasa trafił na 1. miejsce listy przebojów w Stanach Zjednoczonych. Na szczycie zestawienia piosenka utrzymała się 2 tygodnie.

Tekst „Kung Fu Fighting” napisał wykonawca Carl Douglas. Z kolei muzykę skomponował producent Biddu Appaiah. Douglas wpadł na pomysł stworzenia takiego właśnie utworu po tym, jak na ulicach Londynu zobaczył dwóch chłopców trenujących kung fu. 

W 1974 roku Biddu poprosił Carla, żeby nagrał piosenkę, którą napisał z Larry’m Weissem pt. „I Want To Give You My Everything”. Muzyk przekonał ich, żeby na stronie B singla znalazła się kompozycja „Kung Fu Fighting”. Praca nad utworem trwała zaledwie 10 minut. Wytwórni tak bardzo spodobał się efekt końcowy, że zdecydowano, że trafi na stronę A. 

"

Nie sądziliśmy, że ta piosenka zostanie hitem. Carl Douglas nagrał coś na stronę A singla i każda sesja trwała po 3 godziny. Nad pierwszym utworem pracowaliśmy 2 godziny i zrobiliśmy sobie przerwę, a ja powiedziałem: „Panowie, musimy szybko coś nagrać na stronę B”. Wybraliśmy „Kung Fu Fighting”, mimo że nie podobały mi się te wszystkie dziwne dźwięki. Ale uznałem, że pewnie niewiele osób tego posłucha - opowiedział Biddu.

"

Początkowo utwór nie zdobył popularności, nie grano go również w żadnych radiostacjach. Ale „Kung Fu Fighting” stał się hitem klubów. We wrześniu 1974 roku piosenka dotarła na szczyt listy przebojów w Wielkiej Brytanii, a w grudniu - w Stanach Zjednoczonych. Ostatecznie singiel sprzedał się w ponad 11 milionach egzemplarzy.

W 1998 roku brytyjski zespół dance Bus Stop nagrał remiks tej piosenki. Wykorzystano w nim głos Carla Douglasa i dodano rapowe wersy. Posłuchajcie tej wersji „Kung Fu Fighting”.

Utwór pojawił się w wielu filmach. Można było go usłyszeć m.in. w produkcjach: „Wielki biały ninja” (org. „Beverly Hills Ninja”), „Wielka heca Bowfingera” (org. „Bowfinger”), „Miasto Boga” (org. „City of God”) czy „Małolaty u taty” (org. „Daddy Day Care”). W nieco zmienionej wersji w wykonaniu Cee-Lo Greena i Jacka Blacka piosenka znalazła się w filmie animowanym „Kung Fu Panda”. 

Którą wersję lubicie najbardziej? 

Więcej: