1974: „Lonely This Christmas” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii

1974: „Lonely This Christmas” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii Wikimedia Commons/AVRO

21 grudnia 1974 roku piosenka „Lonely This Christmas” zespołu Mud trafiła na 1. miejsce brytyjskiej listy przebojów. Na szczycie zestawienia kompozycja spędziła 4 tygodnie.

„Lonely This Christmas” to popularna świąteczna piosenka, która powstała w 1974 roku. Skomponowali ją i wyprodukowali Mike Chapman i Nicky Chinn. Był to drugi singiel zespołu Mud, który dotarł do 1. miejsca listy przebojów w Wielkiej Brytanii. Sprzedał się w ponad 750 tys. egzemplarzy. 

Wiele osób często myśli, że piosenkę tę wykonuje Elvis Presley. Wszystko przez to, że grupa postanowiła zaśpiewać tę kompozycję w stylu charakterystycznym dla króla rock and rolla. Utwór bardzo przypomina twórczość tego artysty z późniejszego okresu jego kariery. Posłuchajcie go.

W okresie świątecznym „Lonely This Christmas” bardzo często pojawia się na antenie radia i telewizji. Sukces tej piosenki sprawił, że zespół Mud postanowił iść za ciosem. Z okazji walentynek grupa skomponowała utwór „The Secrets That You Keep”. W lutym 1975 roku singiel dotarł do 3. miejsca brytyjskiej listy przebojów. Wkrótce potem kapela nagrała cover „Oh, Boy!”. W oryginale wykonał go Sonny West w latach 50. Wersja grupy Mud trafiła na szczyt listy przebojów w Wielkiej Brytanii w maju 1975 roku. Był to trzeci singiel zespołu, któremu się to udało. Piosenka pochodzi z płyty „Mud Rock Volume 2”. Krążek trafił na 6. miejsce listy najpopularniejszych albumów na Wyspach.

Mud to angielski glam rockowy zespół, który powstał w lutym 1966 roku. Założyli go gitarzysta Rob Davis, wokalista Leslie Gray, perkusista Dave Mount i basista Ray Stiles. Ich debiutancki singiel pt. „Flower Power” ukazał się w 1967 roku. Trzy kolejne: „The Airy Mountain”/„The Latter Days”, „Shangri-La”/„House On The Hill” oraz „Jumping Jehosophat”/„Won't Let It Go” nie odniosły sukcesu. Dopiero w latach 70. grupa podpisała kontrakt z inną wytwórnią i nagrała piosenki, które podbiły serca publiczności. Jednym z najbardziej znanych singli Mud jest piosenka „Tiger Feet”, która powstała w 1974 roku. Była to pierwsza kompozycja w karierze zespołu, która trafiła na szczyt brytyjskiej listy przebojów. Utwór skomponowali i wyprodukowali Nicky Chinn i Mike Chapman.

Lubicie „Lonely This Christmas”?

Więcej: