1974: George Harrison wydał singiel „Ding Dong, Ding Dong”

1974: George Harrison wydał singiel „Ding Dong, Ding Dong” Archivi Farabola/EAST NEWS

23 grudnia 1974 roku w Stanach Zjednoczonych ukazał się świąteczny singiel George’a Harrisona pt. „Ding Dong, Ding Dong”. Jak powstała ta piosenka?

Utwór „Ding Dong, Ding Dong” ukazał się na płycie „Dark Horse”, która została wydana w grudniu 1974 roku. Był to pierwszy singiel promujący ten krążek. Piosenkę skomponował i wyprodukował sam George Harrison. Mówi się, że była to muzyczna odpowiedź tego artysty na świąteczne kompozycje zespołów glam rockowych: „Merry Xmas Everybody” Slade i „I Wish It Could Be Christmas Everyday” Wizzard, które stały się dużymi przebojami. Niestety piosenka nie powtórzyła ich sukcesu.

Podobno Harrison napisał ten utwór w zaledwie 3 minuty.

"

Piosenkę „Ding Dong, Ding Dong” skomponowałem najszybciej w całej mojej karierze. To zajęło mi tylko 3 minuty z tym, że wcześniej przez 4 lata gapiłem się na napisy na mojej ścianie „Ring out the old, ring in the new. Ring out the false, ring in the truth”, zanim zdałem sobie sprawę, że są to dobre słowa na przebój. Chce mi się śmiać, bo to takie proste. Ten utwór unikał mnie przez 4 lata - powiedział artysta.

"

Muzyk miał nadzieję, że singiel stanie się wielkim przebojem, dlatego wysłał go do partnera biznesowego z dołączoną wiadomością:

"

To jeden z tych monotonnych numerów, który będzie miał 20 milionów fanów z Philem Spectorem, który nagrał chórki. To będzie cudowne. Ale będę wdzięczny, jeśli nie pozwolicie nikomu go ukraść, ponieważ chciałbym go nagrać sam. "

Do „Ding Dong, Ding Dong” powstał również specjalny teledysk, w którym George Harrison ma na sobie szary garnitur i gra na 12-strunowej gitarze. Muzyk założył kostium znany z „Sgt Pepper’s Lonely Hearts Club Band” po raz pierwszy od czasu filmu promocyjnego „Hello, Goodbye” nakręconego w listopadzie 1967 roku. Zobaczcie to video.

W Wielkiej Brytanii singiel ukazał się 6 grudnia 1974 roku. Było to już zbyt późno, by podbić rynek świątecznych przebojów. Piosenka dotarła jedynie do 38. miejsca listy przebojów i spędziła 5 tygodni w zestawieniu. W Stanach Zjednoczonych utwór miał swoją premierę 23 grudnia. Również w tym kraju niezbyt dobrze radził sobie na listach przebojów - trafił na 36. pozycję.

Lubicie tę piosenkę?

Więcej: