1974: Album „It's Only Rock 'N Roll” The Rolling Stones na 1. miejscu w USA

1974: Album „It's Only Rock 'N Roll” The Rolling Stones na 1. miejscu w USA ons.pl

23 listopada 1974 roku płyta „It's Only Rock 'N Roll” trafiła na 1. miejsce listy najpopularniejszych albumów w Stanach Zjednoczonych. Na szczycie zestawienia utrzymała się przez tydzień. Co przesądziło o tym sukcesie?

„It's Only Rock 'n Roll” to 12. w Wielkiej Brytanii i 14. w Stanach Zjednoczonych studyjny album The Rolling Stones. Płyta ukazała się w październiku 1974 roku. Po raz ostatni jako gitarzysta wystąpił Mick Taylor. Zastąpił go Ronnie Wood, który zagrał tytułową piosenkę na 12-strunowej gitarze. Wydanie krążka zbiegło się także z 10. rocznicą ukazania się debiutanckiego albumu grupy. 

Produkcja

Płytę wyprodukowali Mick Jagger i Keith Richards jako duet The Glimmer Twins.

"

Mick i ja czuliśmy, że możemy nagrać tę płytę sami. Wiedzieliśmy o wiele więcej o technice i nagrywaniu. Mieliśmy własną wizję tego, jak to powinno wyglądać - przyznał Richards. 

"

Kompozycje

Na krążku znalazło się 10 utworów. Piosenka tytułowa „It's Only Rock 'n Roll (But I Like It)” powstała kilka lat wcześniej. Skomponował ją Ronnie Wood w domowym studiu nagraniowym. Na albumie zaznaczono, że to właśnie jego inspiracja. Przez kolejne lata singiel ten był nieodłącznym elementem koncertów Stonesów, ale na początku nie został dobrze przyjęty. W Stanach Zjednoczonych trafił na 17. miejsce listy przebojów, a w Wielkiej Brytanii był 10.

Drugim singlem promującym album była piosenka „Ain’t Too Proud To Beg”. Był to jedyny cover, który znalazł się na płycie. W oryginale piosenkę wykonał zespół The Temptations. Porównajcie obie wersje.

Okładka

Autorem obrazu, który znalazł się na płycie jest Guy Peelaert. Otrzymał on nagrodę za najlepszą okładką roku.

Thomas Erlewine z portalu AllMusic bardzo pozytywnie ocenił ten album.

"

„It's Only Rock 'n Roll” naprawdę porywa. Piosenki i występy są mocniejsze niż na „Goats Head Soup”. Utwory brzmią jakby były nagrane bez wysiłku, a nie nieostrożnie.  "

Z kolei według magazynu „Rolling Stone”:

"

„It's Only Rock 'n Roll” to dekadencki album, który zaprasza nas do tańca w obliczu własnej rozpaczy. To desperacka płyta, która ostrzega, że „nocne sny znikną przed świtem”.  "

Lista utworów na płycie It's Only Rock 'n Roll

1. "If You Can't Rock Me"  

2. "Ain't Too Proud to Beg"

3. "It's Only Rock 'n Roll (But I Like It)"

4. "Till the Next Goodbye"  

5. "Time Waits for No One"  

6. "Luxury"  

7. "Dance Little Sister"  

8. "If You Really Want to Be My Friend"  

9. "Short and Curlies"  

10. "Fingerprint File"  

Macie ten album w swojej kolekcji?

Więcej: