1974: Album „Greatest Hits” Eltona Johna na 1. miejscu w USA

1974: Album „Greatest Hits” Eltona Johna na 1. miejscu w USA ons.pl

30 listopada 1974 roku płyta „Greatest Hits” Eltona Johna trafiła na 1. miejsce listy najpopularniejszych albumów w Stanach Zjednoczonych. Na szczycie zestawienia krążek utrzymał się aż 10 tygodni.

„Greatest Hits” to 9. studyjny album Eltona Johna i jednocześnie pierwsza kompilacja z największymi przebojami artysty. Płyta ukazała się 8 listopada 1974 roku. Piosenki, które się na niej znalazły, nagrywane były w Trident Studios w Londunie, Château d’Hérouville we Francji i Caribou Ranch w Holandii. Autorami muzyki i tekstów są Elton John i Bernie Taupin. Producentem płyty jest Gus Dudgeon.

Na albumie znalazło się 10 najpopularniejszych piosenek Eltona Johna. Piosenka „Bennie and the Jets” trafiła na kanadyjską i amerykańską edycję płyty. W Wielkiej Brytanii zastąpiła ją piosenka „Candle in the Wind”. W 1992 roku ukazała się reedycja krążka z obiema kompozycjami. Z wyjątkiem „Border Song” wszystkie inne utwory notowane były w pierwszej 40-ce najpopularniejszych piosenek w USA i Wielkiej Brytanii. Największymi hitami z tego albumu są „Bennie and the Jets” i „Crocodile Rock”. 

Krążek spotkał się z dużym zainteresowaniem. Dotarł do 1. miejsca listy „Billboard 200”. Jest to najlepiej sprzedająca się płyta w dorobku artysty. W Stanach Zjednoczonych została diamentowym albumem. Wydawnictwo znalazło się również na 1. pozycji listy najpopularniejszych płyt w Wielkiej Brytanii i Australii. 

W 2003 roku magazyn „Rolling Stone” sklasyfikował krążek na 136. pozycji listy „500 Albumów Wszech Czasów”. 

Stephen Thomas Erlewine z portalu AllMusic bardzo pozytywnie ocenił album.

"

Bardzo rzadko kolekcje z największymi przebojami są tak efektywne, jak ta Eltona Johna. Wydana pod koniec 1974 roku płyta sprawiła, że stał się supergwiazdą. „Greatest Hits” zawiera dosłownie najlepsze piosenki Eltona (…). Jest to niemal bezbłędna kolekcja, oferująca doskonałe wprowadzenie do twórczości Eltona Johna. Zapewnia fanom wszystkie hity, których potrzebują. "

Lista utworów na płycie Greatest Hits

1. „Your Song”  

2. „Daniel” 

3. „Honky Cat” 

4. „Goodbye Yellow Brick Road”  

5. „Saturday Night's Alright For Fighting”  

6. „Rocket Man (I Think It's Going to Be a Long, Long Time)” 

7. „Bennie and the Jets”  

8. „Don't Let The Sun Go Down on Me” 

9. „Border Song” 

10. „Crocodile Rock”  

Które przeboje z tego albumu lubicie najbardziej?

Więcej: