1974: Album „Band On The Run” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii

1974: Album „Band On The Run” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii David Fisher/REX/Shutterstock/EAST NEWS

Paul McCartney i zespół Wings z albumem Band On The Run na 1. miejscu listy najpopularniejszych płyt w Wielkiej Brytanii 27 lipca 1974 roku. Zobacz video.

„Band on the Run” to trzeci studyjny album Paula McCartneya i grupy Wings. Krążek ukazał się 5 grudnia 1973 roku w Stanach Zjednoczonych i dwa dni później w Wielkiej Brytanii. Po rozpadzie Beatlesów McCartney próbował odzyskać uznanie fanów i krytyków muzycznych. Jego dwie pierwsze płyty nagrane z Wings nie odniosły większego sukcesu, dlatego artysta chciał tym razem nagrać coś, co umocni jego pozycję. Paul postanowił zmienić otoczenie, a wytwórnia zaproponowała mu, że może tworzyć poza Wielką Brytanią. W tej sytuacji wybrał Nigerię. Chciał, żeby przez cały dzień członkowie zespołu wylegiwali się na plaży, a pracowali wieczorem. Do Afryki polecieli Paul i Linda McCartney oraz Denny Laine, a także inżynier dźwięku Geoff Emerick. Muzycy zameldowali się w Lagos 9 sierpnia 1973 roku i rozpoczęli nagrywanie albumu. 

Na krążku „Band on the Run” znalazło się 10 piosenek. Pierwszym singlem promującym wydawnictwo został „Jet”. Utwór skomponowali Paul McCartney i Linda McCartney. Opowiada on o psie - czarnym labradorze o imieniu Jet, którego w tamtym czasie miał wokalista. Nagranie trafiło na 7. miejsce list przebojów w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

Piosenka „Mrs. Vandebilt” została wybrana na singiel w Europie kontynentalnej oraz Australii. Nagrano ją w większości w Afryce, ale ostatnie szlify wykonano w studiu w Londynie. 

W 1974 roku jako singiel ukazał się tytułowy „Band on the Run”. W samej Ameryce sprzedał się w nakładzie ponad miliona egzemplarzy. Trafił na 1. miejsce listy przebojów w Stanach Zjednoczonych i stał się jednym z największych hitów w dorobku zespołu. 

Płyta „Band on the Run” była najchętniej kupowanym albumem w Wielkiej Brytanii i Australii. Do tej pory jest to jeden z najbardziej cenionych krążków McCartneya. W 2012 roku magazyn „Rolling Stone” sklasyfikował go na 418. pozycji rankingu na „500 Najlepszych Albumów Wszech Czasów”.

(fot. materiały promocyjne)

Lista utworów na płycie Band on the Run

  1. „Band on the Run”
  2. „Jet”
  3. „Bluebird”
  4. „Mrs. Vandebilt”
  5. „Let Me Roll It”
  6. „Mamunia”
  7. „No Words”
  8. „Helen Wheels”
  9. „Picasso's Last Words (Drink to Me)”
  10. „Nineteen Hundred and Eighty-Five”

Którą piosenkę lubicie najbardziej?

Więcej: