1974: ABBA z piosenką „Waterloo” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii

1974: ABBA z piosenką „Waterloo” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii Rex Features/EAST NEWS

4 maja 1974 roku na szczyt brytyjskiej listy przebojów trafił utwór „Waterloo”. Na 1. miejscu zestawienia spędził dwa tygodnie.

„Waterloo” to pierwszy singiel promujący drugi studyjny album ABBY o tym samym tytule. Krążek ukazał się w marcu 1974 roku. Grupa napisała tę piosenkę specjalnie na potrzeby Melodifestivalen 1974, który dawał przepustkę do występu na Eurowizji. Już rok wcześniej zespół próbował swoich sił w krajowych preselekcjach, jednak utwór „Ring Ring” zajął dopiero 3. miejsce.

Tym razem ABBA wygrała eliminacje, a następnie zwyciężyła w Konkursie Piosenki Eurowizji, dzięki czemu zyskała międzynarodową popularność. Jako jeden z nielicznych wykonawców w tamtym czasie, grupa zaśpiewała kompozycję w języku angielskim, a nie w ojczystym. Ponadto członkowie zespołu ubrani byli w specjalne kostiumy i zaprezentowali krótką choreografię. Była to zupełna nowość na tym festiwalu. Zobaczcie ten występ.

Utwór „Waterloo” napisali Benny Andersson, Björn Ulvaeus i Stig Anderson. Opowiada on o dziewczynie, która chce poddać się romansowi tak samo jak w 1815 roku Napoleon poddał się w bitwie pod Waterloo. 

"

Pod Waterloo Napoleon się poddał

O tak, a ja poznałam swoje przeznaczenie

W całkiem podobny sposób - śpiewają muzycy. "

Piosenka trafiła na 1. miejsce listy przebojów w Wielkiej Brytanii. Podobny sukces odniosła w Belgii, Danii, Finlandii, Zachodnich Niemczech, Irlandii, Norwegii, Republice Południowej Afryki oraz Szwajcarii. W 2005 roku z okazji 50. rocznicy powstania Eurowizji zorganizowano plebiscyt, w którym „Waterloo” został wybrany najlepszym utworem w historii konkursu. Zobaczcie oficjalny teledysk do tego singla.

W 1994 roku singiel znalazł się na płycie ze ścieżką dźwiękową do filmu „Wesele Muriel”, który opowiada o zakompleksionej dziewczynie z małego miasteczka, która uwielbia piosenki ABBY i to one przynoszą jej pocieszenie w trudnych chwilach. Pewnego dnia wraz ze swoją przyjaciółką postanawia uciec do Sydney.

Lubicie utwór „Waterloo”?

Więcej: