1973: „Superstition” przebojem w Stanach Zjednoczonych

1973: „Superstition” przebojem w Stanach Zjednoczonych ons.pl

27 stycznia 1973 roku piosenka „Superstition” Steviego Wondera znalazła się na 1. miejscu amerykańskiej listy przebojów. Na szczycie zestawienia utrzymała się przez tydzień.

Utwór napisał i wyprodukował w 1972 roku Stevie Wonder. Był to pierwszy singiel promujący album „Talking Book”, który ukazał się w październiku tego samego roku. Na tej płycie znalazł się także inny wielki przebój tego artysty - „You Are the Sunshine of My Life”

Piosenka „Superstition” opowiada o tym, jak niebezpieczne jest wierzenie w przesądy. W tekście utworu autor wymienił kilka najpopularniejszych z nich, m.in.: przechodzenie pod drabiną, rozbicie lustra, które przynosi pecha na 7 lat czy liczbę 13. Singiel został nagrany w Electric Lady Studios, gdzie wcześniej pracował m.in. Jimi Hendrix. W tamtym czasie Wonder wynajmował to studio, żeby było gotowe w każdej chwili.

"

Ponieważ jest niewidomy, nie ogranicza go dzienne światło. Może rozpocząć swoją noc o północy. To jest kiepskie, bo jeśli on chce, żebyś przyjechał coś nagrać, dzwoni nawet o 4:00 rano i mówi, żeby przyjść - powiedział basista Scott Edwards.

"

W sesji nagraniowej brał udział Jeff Beck. Artysta zgodził się zagrać kilka utworów na płytę Wondera, a ten w zamian skomponował dla niego nowe piosenki. Pierwsza wersja „Superstition” miała być właśnie dla niego, ale to Stevie Wonder szybciej ukończył nagranie i ukazało się ono miesiąc wcześniej. Beck był rozczarowany sytuacją i kilkukrotnie odnosił się do niej w wywiadach. Ostatecznie muzyk nagrał „Superstition” wraz z zespołem Beck, Bogert and Appice. Kompozycja trafiła na debiutancki album grupy, ale nie odniosła większego sukcesu. 

Zupełnie inaczej było w przypadku Steviego Wondera. Jego wersja „Superstition” podbiła listę przebojów w Stanach Zjednoczonych. Był to pierwszy tego typu sukces artysty od 1963 roku. Wtedy na szczycie zestawienia znalazła się piosenka „Fingertips Pt. 2”. W Wielkiej Brytanii utwór trafił na 11. miejsce tamtejszej listy. W 2004 roku magazyn „Rolling Stone” sklasyfikował ten singiel na 74. pozycji w rankingu „500 Największych Przebojów Wszech Czasów”. Posłuchajcie tego nagrania.

W 1986 roku nową wersję „Superstition” stworzył Stevie Ray Vaughan. Piosenka trafiła na płytę „Live Alive”. W teledysku muzyk przygotowuje koncert, który ma się odbyć w piątek 13-tego. Pokazane zostają różnego rodzaju przesądy, m.in. pechowy czarny kot. W wideo pojawia się również Stevie Wonder. Zobaczcie ten klip.

Którą wersję „Superstition” lubicie najbardziej?

Więcej: