1973: „Skweeze Me, Pleeze Me” przebojem w Wielkiej Brytanii

1973: „Skweeze Me, Pleeze Me” przebojem w Wielkiej Brytanii Wikimedia Commons/AVRO

30 czerwca 1973 roku na 1. miejsce brytyjskiej listy przebojów trafił utwór „Skweeze Me, Pleeze Me” zespołu Slade. Na szczycie zestawienia spędził trzy tygodnie.

Piosenkę napisali Noddy Holder i Jim Lea, a produkcją zajął się Chas Chandler. Lea wpadł na pomysł skomponowania utworu w lokalnym pubie w Bilston, w czasie kiedy występował tam pianista Reg Kierle. Singiel został nagrany w 1973 roku, kiedy zespół Slade przebywał w trasie koncertowej po Stanach Zjednoczonych. Początkowo miał zostać zatytułowany „You Know How To Squeeze Me”. Podobno grupa zarejestrowała nagranie tylko jako formę żartu. Nie planowała wydania go na płycie. 

Kapela nie nakręciła teledysku promocyjnego, ponieważ perkusista Don Powell doznał poważnego urazu podczas wypadku samochodowego. Kiedy zespół brał udział w programie telewizyjnym „Top of the Pops”, musiały do niego dołączyć tancerki, ponieważ producenci nie zgodzili się na występ tylko trzech muzyków. Zobaczcie to.

Tuż po wypromowaniu singla w 1973 roku, kapela już nigdy nie zagrała go na żywo. 

Kompozycja trafił na 1. miejsce listy przebojów w Wielkiej Brytanii i Irlandii, ale podobnego sukcesu nie udało się jej odnieść w Stanach Zjednoczonych. W pierwszym tygodniu od ukazania się singiel sprzedał się w nakładzie 300 tysięcy egzemplarzy. 

Recenzenci magazynu „Record Mirror” tak ocenili ten utwór:

"

Jeden z trzech najpopularniejszych utworów tego tygodnia. Jest to całkiem dobra wizytówka zespołu Slade. Nie zmienili wiele, ale dlaczego mieliby to robić? Porywający rytm pcha całość do przodu z werwą i rozmachem. Przyciągają uwagę już od pierwszych dźwięków. Ale nie można też ignorować drugiej strony i drastycznej zmiany stylu. Co za wspaniała kompozycja!  "

W grudniu tego samego roku na szczyt brytyjskiej listy przebojów trafiła świąteczna piosenka Slade - „Merry Xmas Everybody”. Na szczycie zestawienia spędziła 3 tygodnie. 

Lubicie utwór „Skweeze Me, Pleeze Me”?

Więcej: