1973: Paul McCartney z albumem „Red Rose Speedway” na 1. miejscu w USA

1973: Paul McCartney z albumem „Red Rose Speedway” na 1. miejscu w USA ons.pl

2 czerwca 1973 roku na 1. miejscu listy najpopularniejszych płyt w Stanach Zjednoczonych znalazł się krążek „Red Rose Speedway” Paula McCartneya. Na szczycie zestawienia spędził trzy tygodnie. 

„Red Rose Speedway” to drugi studyjny album Paula McCartneya i zespołu The Wings. Ukazał się 30 kwietnia 1973 roku w Stanach Zjednoczonych i cztery dni później w Wielkiej Brytanii. Na początku 1972 roku muzyk zdecydował, że grupa poszerzy skład o kolejnego gitarzystę. Kapela spędziła kilka miesięcy w trasie koncertowej po Europie i wydała trzy single: „Give Ireland Back to the Irish”, który został zakazany przez BBC z powodów politycznych, „Mary Had a Little Lamb” oraz „Hi, Hi, Hi”, którego emisja również została wstrzymana przez telewizję, tym razem przez odniesienia do narkotyków i seksu.

Praca nad płytą „Red Rose Speedway” rozpoczęła się w marcu 1972 roku. Początkowo McCartney planował, że będzie to podwójny album. Sesje nagraniowe trwały od 19 marca w studiu Olympic Studios w Londynie. W październiku i listopadzie zespół przeniósł się do Abbey Road Studios. Zarejestrował też piosenkę „Live and Let Die” do filmu o Jamesie Bondzie, ale ostatecznie znalazła się ona na płycie ze ścieżką dźwiękową do produkcji „Żyj i pozwól umrzeć”.

Na krążek „Red Rose Speedway” trafiło 9 utworów. Na singiel promujący McCartney wybrał kompozycję zatytułowaną „My Love”. Napisał ją wraz z żoną Lindą. Solówkę zagrał w niej irlandzki gitarzysta Henry McCullough.

"

Zazwyczaj to ja komponowałem solówkę, ale zanim zaczęliśmy nagranie, on podszedł do mnie i zapytał, czy możemy wypróbować czegoś innego. Zgodziłem się. On zagrał, a ja oniemiałem. Melodia była cudowna! - wyznał później Paul. "

Utwór trafił na szczyt amerykańskiej listy przebojów i w samych Stanach Zjednoczonych sprzedał się w ponad milionie egzemplarzy. Posłuchajcie tej kompozycji.

Sam album radził sobie równie dobrze. Przez trzy tygodnie był najchętniej kupowanym krążkiem w USA. Również krytycy ocenili go pozytywnie.

(fot. materiały promocyjne)

Lista utworów na płycie Red Rose Speedway

  1. „Big Barn Bed”
  2. „My Love”
  3. „Get on the Right Thing”
  4. „One More Kiss”
  5. „Little Lamb Dragonfly”
  6. „Single Pigeon”
  7. „When the Night”
  8. „Loup (1st Indian on the Moon”
  9. „Medley: Hold Me Tight/Lazy Dynamite/Hands of Love/Power Cut”

Który utwór z tej płyty lubicie najbardziej?

Więcej: