1973: „Merry Xmas Everybody” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii

1973: „Merry Xmas Everybody” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii Wikimedia Commons/AVRO

15 grudnia 1973 roku piosenka „Merry Xmas Everybody” zespołu Slade trafiła na szczyt brytyjskiej listy przebojów. Na 1. miejscu zestawienia spędziła 3 tygodnie. 

Utwór „Merry Xmas Everybody” w 1973 roku napisali wokalista grupy Slade Noddy Holder oraz basista Jim Lea. Singiel wyprodukował Chas Chandler. Pierwowzorem kompozycji była psychodeliczna piosenka „My Rocking Chair”, którą Holder skomponował w 1967 roku. 

"

Zdecydowaliśmy, że stworzymy świąteczną piosenkę, a ja chciałem, żeby odzwierciedlała typowe Święta brytyjskiej rodziny. W tamtym czasie sytuacja ekonomiczna kraju nie była dobra. Górnicy strajkowali wraz z grabarzami, piekarzami i wszystkimi innymi osobami. Myślę, że ludzie potrzebowali czegoś, co ich rozbawi, dlatego napisałem ten utwór - wspominał Holder w jednym z wywiadów. "

Piosenka „Merry Xmas Everybody” została nagrana latem 1973 roku w nowojorskim studiu Record Plant. W tym samym miejscu nad płytą „Mind Games” pracował wtedy John Lennon. Kompozycja powstała w zaledwie 5 dni, ale muzycy nie byli zadowoleni z efektu końcowego. Z tego powodu nagrali ją ponownie. 

Jeszcze zanim singiel się ukazał, zespół otrzymał na niego ponad milion zamówień. Tuż po wydaniu kupiono 350 tys. egzemplarzy krążka. 15 grudnia 1973 roku piosenka trafiła na 1. miejsce brytyjskiej listy przebojów. Utwór został najpopularniejszą świąteczną kompozycją roku. 

Grupa nie zdecydowała się na nakręcenie teledysku do tego przeboju. Jim Lea stwierdził, że w tamtym czasie zespół i tak często pojawiał się w telewizji i dodatkowa promocja nie była potrzebna. Nagranie zostało pozytywnie ocenione przez krytyków, np. magazynu „Disc”.

"

Nie ma żadnych wątpliwości, że ten świąteczny kawałek stanie się olbrzymim hitem. Pozostaje zasadnicze pytanie, czy na 1. miejsce trafi bezpośrednio. "

W 2013 roku podano listę najlepiej zarabiających piosenek świątecznych. Zestawienie opublikował dziennik „Daily Telegraph”. Zespół Slade został sklasyfikowany na 1. miejscu. Za utwór „Merry Xmas Everybody” grupa otrzymała ponad 500 tysięcy funtów.

Lubicie ten świąteczny przebój?

Więcej: