1973: „Killing Me Softly With His Song” hitem w Stanach Zjednoczonych

1973: „Killing Me Softly With His Song” hitem w Stanach Zjednoczonych Wikimedia Commons/Roland Godefroy

24 lutego 1973 roku na szczyt amerykańskiej listy przebojów trafiła piosenka „Killing Me Softly With His Song” w wykonaniu Roberty Flack. Na 1. miejscu zestawienia kompozycja spędziła 4 tygodnie.

Utwór „Killing Me Softly with His Song” skomponował Charles Fox, a tekst napisał Norman Gimbel. Piosenkę jako pierwsza nagrała Lori Lieberman w 1971 roku. Podobno singiel został zainspirowany występem Dona McLeana. Wokalistka tak bardzo zachwyciła się jego koncertem, że opowiedziała o tym kompozytorom, a oni napisali o tym piosenkę. Charles Fox w wywiadzie dla portalu Songfacts stwierdził jednak, że jest to tylko miejska legenda. 

"

To zupełnie nie tak. Napisałem ten utwór wraz z Normanem Gimbelem dla młodej artystki Lori Lieberman. On miał taką specjalną książkę, w której notował pomysły na tytuły, teksty i coś, co go inspirowało. Przeglądał ją i w pewnym momencie zapytał, co powiedziałbym na „Killing Me Softly With His Blues”. Uznaliśmy jednak, że „His Blues” to nie jest dobre wyrażenie i szybko wpadliśmy na „His Song”. Zastanowiliśmy się, o czym powinien być ten utwór i doszliśmy do wniosku, że będzie opowiadał o piosence, która wzrusza słuchacza poprzez odpowiednio dobrane słowa. To tak jakby tekst oddawał to, jak wygląda jego życie - powiedział artysta. "

Roberta Flack po raz pierwszy usłyszała „Killing Me Softly With His Song” na pokładzie samolotu lecącego z Los Angeles do Nowego Jorku. Bardzo spodobał jej się tytuł oraz słowa i zdecydowała, że nagra swoją wersję tej piosenki. Artystka zdecydowała się na kilka zmian i w sumie pracowała nad utworem 3 miesiące. Ostatecznie singiel ukazał się w styczniu 1973 roku. Posłuchajcie tej kompozycji.

Utwór bardzo szybko trafił na 1. miejsce listy przebojów w Stanach Zjednoczonych. Flack otrzymała za „Killing Me Softly With His Song” aż trzy nagrody Grammy w kategoriach: „Nagranie Roku”, „Najlepsze Wystąpienie Pop Wokalistki” oraz „Piosenka Roku”.

W 1996 roku cover tego utworu nagrał zespół The Fugees. Grupa skróciła nieco tytuł - do „Killing Me Softly”. Ta wersja podbiła listy przebojów w wielu krajach na całym świecie. Singiel w samej Wielkiej Brytanii sprzedał się w ponad milionie egzemplarzy. 

Którą wersję tego utworu lubicie najbardziej?

Więcej: