1973: „Half-Breed” Cher na 1. miejscu w Stanach Zjednoczonych

1973: „Half-Breed” Cher na 1. miejscu w Stanach Zjednoczonych Wikimedia Commons

6 października 1973 roku utwór „Half-Breed” wykonywany przez piosenkarkę Cher trafił na 1. miejsce amerykańskiej listy przebojów. Na szczycie zestawienia utwór utrzymał się przez 2 tygodnie.

Piosenka „Half-Breed” jako singiel ukazała się 23 lipca 1973 roku. Znalazła się na 10. studyjnym albumie Cher o tym samym tytule. Utwór został nagrany 21 maja 1973 roku w studiu Larrabee Sound w Los Angeles. 

Tekst utworu

Tekst piosenki opowiada o życiu kobiety, która jest pół-Indianką. W piosence opisane są problemy, które napotyka w codziennym życiu. Indianie nie traktują jej jak prawdziwej Indianki, a rdzenni Amerykanie uważają, że jest „biała tylko dzięki prawu”. 

Teledysk

Teledysk do piosenki powstał w czasie nagrania show „The Sonny & Cher Comedy Hour”, w którym Cher występowała wraz ze swoim mężem Sonnym Bono. W klipie występuje przebrana za Indiankę Cher, która jeździ konno na tle białego ekranu. W video wykorzystano rekwizyty symbolizujące rdzennych Amerykanów, drewniane rzeźby, ogień i kostiumy. 

Recenzje

Utwór został pozytywnie oceniony przez prasę. Według magazynu „Rolling Stone”:

"

W „Half-Breed” Cher ma szaleńczy wokal, a tekst opowiada o wzajemnych uprzedzeniach ludzi różnych ras.  "

Piosenka dotarła do 1. miejsca list przebojów w: Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Nowej Zelandii. Tylko w USA sprzedało się ponad milion egzemplarzy tego singla.

Lubicie ten utwór Cher? 

Więcej: