1973: Eric Clapton wystąpił na specjalnym koncercie

1973: Eric Clapton wystąpił na specjalnym koncercie ons.pl

13 stycznia 1973 roku muzyk wziął udział w Rainbow Concert w Londynie. Widowisko zostało zarejestrowane i ukazało się na płycie wydanej we wrześniu tego samego roku. Jakie utwory wykonał Clapton?

Koncert zorganizował Pete Townshend z zespołu The Who. Wydarzenie miało uczcić powrót na scenę Erica Claptona po dwuletniej przerwie. Muzyk leczył się z uzależnienia od heroiny. Jego problemy zaczęły się ok. trzy lata przed słynnym występem. Wiązały się z wieloma kwestiami muzycznymi i osobistymi. Artysta nie mógł się zdecydować na konkretną ścieżkę zawodową, pojawiał się gościnnie z różnymi zespołami. Dodatkowo sprawę pogorszyła jego wielka nieodwzajemniona miłość do żony George’a Harrisona. O swoim uczuciu Clapton opowiedział w przeboju grupy Derek and the Dominos pt. „Layla”. 

W tym czasie Eric wystąpił publicznie tylko raz na koncercie charytatywnym na rzecz Bangladeszu, który odbył się w sierpniu 1971 roku. Kolejne lata muzyk spędził na leczeniu, dlatego Pete Townshend postanowił zorganizować specjalny występ, który miał być wielkim powrotem Claptona. Wydarzenie odbyło się w londyńskim Rainbow Theatre 13 stycznia 1973 roku. Było to bardzo popularne miejsce w latach 60. i 70. Pojawiały się tam największe gwiazdy muzyki: The Beatles, Led Zeppelin, Deep Purple, Pink Floyd czy Queen.

Na scenie zaprezentowali się też goście specjalni. Obok Townshenda wystąpili m.in.: Steve Winwood, Ronnie Wood i Jim Capaldi. Artyści wykonali 6 piosenek, które potem ukazały się na płycie „Eric Clapton's Rainbow Concert”. Album został wydany we wrześniu 1973 roku. 

Według magazynu „Rolling Stone”:

"

„Rainbow Concert” prezentuje najlepszych ludzi rocka, którzy bardzo wspierają kolegę. Ale kluczowe pytanie - czy Clapton będzie w stanie wyjść z izolacji i powrócić do muzyki i ludzi, którzy się o niego troszczą - pozostaje bez odpowiedzi. "

Kilka lat później William Ruhlmann z portalu AllMusic stwierdził:

"

Obecnie ta płyta jest odpowiednim dokumentem, ale można znaleźć o wiele lepsze wykonania tych piosenek na innych nagraniach. "

Lista utworów na płycie Eric Clapton's Rainbow Concert

1. „Badge”

2. „Roll It Over”

3. „Presence of the Lord”

4. „Pearly Queen”

5. „After Midnight”

6. „Little Wing”

Macie ten album w swojej kolekcji?

Więcej: