1973: „Don't Shoot Me I'm Only The Piano Player” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii

1973: „Don't Shoot Me I'm Only The Piano Player” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii ons.pl

10 lutego 1973 roku na 1. miejsce listy najpopularniejszych krążków trafił album „Don't Shoot Me I'm Only The Piano Player” Eltona Johna. Na szczycie zestawienia utrzymał się 6 tygodni.

„Don't Shoot Me I'm Only The Piano Player” to 6. studyjny album w dorobku artysty. Elton John nagrywał tę płytę we Francji w Château d’Hérouville w czerwcu 1972 roku. Studio nazywane było często „Strawberry Studios” i właśnie w taki sposób podpisano je na krążku. Z wokalistą współpracowali m.in.: Gus Dudgeon, Marc Bolan z grupy T. Rex czy Paul Buckmaster. 

Tytuł „Don't Shoot Me I'm Only The Piano Player” nawiązuje do rozmowy Eltona Johna z aktorem Groucho Marxem. Wokalista powiedział wtedy dokładnie te słowa, które oznaczają „Nie strzelaj do mnie, jestem tylko pianistą”. Na okładce albumu pojawiła się fotografia pary, która stoi przed kinem. Nad wejściem widnieje napis „Don't Shoot Me I'm Only The Piano Player starring Elton John” („Don't Shoot Me I'm Only The Piano Player występuje Elton John”). 

fot. materiały prasowe

Na płycie znalazło się 10 utworów. Wszystkie skomponowali Elton John i Bernie Taupin. Jednym z najpopularniejszych singli z tego krążka jest „Crocodile Rock”. Tekst opowiada o mężczyźnie, który w latach 50. i 60. odwiedzał restaurację, której właściciele uwielbiali mroczny taniec zwany „Crocodile Rock”. Na przestrzeni lat wszyscy zapomnieli o tańcu, a bohater został porzucony przez dziewczynę. Słowa nie są optymistyczne, ale melodia jest bardzo chwytliwa. Była to pierwsza piosenka Eltona Johna, która trafiła na 1. miejsce listy przebojów w Stanach Zjednoczonych. Posłuchajcie tej kompozycji.

Kolejnym singlem, który zdobył popularność, był utwór „Daniel”. W Wielkiej Brytanii piosenka trafiła na 4. miejsce listy przebojów, a w Stanach Zjednoczonych znalazła się na 2. pozycji. Co ciekawe, Donatella Versace nazwała syna Daniel właśnie na cześć tej piosenki.

Album „Don't Shoot Me I'm Only The Piano Player” trafił na 1. miejsce listy najpopularniejszych płyt zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Wielkiej Brytanii. Według Stephena Holdena z magazynu „Rolling Stone”:

"

Wizualnie, muzycznie i pod każdym innym względem „Don't Shoot Me I'm Only The Piano Player” to wciągająca rozrywka i miły krok naprzód w drugiej fazie kariery Eltona Johna, która rozpoczęła się z „Honky Chateau”. "

Lista utworów na płycie Don't Shoot Me I'm Only The Piano Player

  1. „Daniel”
  2. „Teacher I Need You”
  3. „Elderberry Wine”
  4. „Blues for My Baby and Me”
  5. „Midnight Creeper”
  6. „Have Mercy on the Criminal”
  7. „I'm Going to Be a Teenage Idol”
  8. „Texan Love Song”
  9. „Crocodile Rock”
  10. „High Flying Bird”

Który przebój z tej płyty lubicie najbardziej?

Więcej: