1973: David Bowie wydał singiel „Life On Mars”

1973: David Bowie wydał singiel „Life On Mars” ons.pl

22 lipca 1973 roku ukazał się singiel „Life On Mars”. Piosenka pochodzi z płyty „Hunky Dory”. 

Piosenkę „Life on Mars”, znaną także pod tytułem „(Is There) Life on Mars?”, skomponował David Bowie. Po raz pierwszy ukazała się ona w 1971 roku na albumie „Hunky Dory”, a dopiero dwa lata później muzyk wydał ją jako singiel. 

W 1968 roku Bowie napisał angielską wersję piosenki „Comme d’habitude”, jednak nigdy nie została ona wydana. Utwór przerobił za to Paul Anka i tak powstała kompozycja „My Way”, którą zaśpiewał także Frank Sinatra. Sukces singla sprawił, że David postanowił stworzyć parodię tego nagrania i tak powstał „Life On Mars”.

Tekst utworu jest bardzo abstrakcyjny. Piosenka opowiada o dziewczynie, która po kłótni z rodzicami idzie do kina. Bowie twierdził, że słowa odnoszą się do reakcji na media bardzo wrażliwej kobiety.

"

Myślę, że ona czuje się rozczarowana rzeczywistością. Mimo że żyje w stagnacji, powiedziano jej, że gdzieś istnieje dużo lepsze życie. Ona jest głęboko rozczarowana, że nie ma do tego życia dostępu. "

W 2008 roku w rozmowie z dziennikiem „Mail on Sunday” Bowie wspominał, jak powstał ten utwór.

"

Napisanie tej piosenki było łatwe. Bycie młodym było łatwe. Najpierw pracowałem nad nią na fortepianie, a potem szybko napisałem słowa i melodia była gotowa do popołudnia. Rick Wakeman przyszedł do mnie kilka tygodni później i upiększył partię graną na pianinie, a gitarzysta Mick Ronson stworzył najpiękniejszą partię gitarową.  "

Jeden z krytyków muzycznych twierdził, że jest to piosenka o miłości, którą artysta napisał po rozstaniu z aktorką Hermione Farthingale. Podczas trasy koncertowej w 1990 roku, zapowiadając ten utwór, David Bowie powiedział:

"

Kiedy się zakochujesz, piszesz utwór o miłości. To jest właśnie taka piosenka. "

Teledysk do „Life On Mars” wyreżyserował Mick Rock. W klipie muzyk śpiewa tę kompozycję ubrany w turkusowy garnitur zaprojektowany przez Freddiego Burettiego. Zobaczcie to wideo.

W 1973 roku utwór trafił na 3. miejsce brytyjskiej listy przebojów. Neil McCormick z dziennika „The Daily Telegraph” sklasyfikował „Life On Mars” na 1. pozycji zestawienia „100 Największych Przebojów Wszech Czasów”.

Lubicie ten utwór?

Więcej: