1973: David Bowie wydał singiel „Drive-In Saturday”

1973: David Bowie wydał singiel „Drive-In Saturday” ons.pl

6 kwietnia 1973 roku ukazał się singiel „Drive-In Saturday”. Piosenka trafiła na płytę „Aladdin Sane”.

David Bowie napisał utwór „Drive-In Saturday” dla brytyjskiego zespołu Mott The Hoople, podobnie jak ich poprzedni przebój „All The Young Dudes”. Grupa odrzuciła jednak tę piosenkę, dlatego muzyk zdecydował, że nagra ją sam. Kilka lat później artysta przyznał, że tak bardzo go to zdenerwowało, że kiedy był pijany, postanowił zgolić brwi. 

Tekst piosenki opowiada o postapokaliptycznej przyszłości ziemi. Mieszkańcy planety oglądają stare filmy z lat 60. i 70., które udało im się zachować i wspominają dawne czasy. Sam Bowie tak przedstawił publiczności na koncercie w The Public Hall w Cleveland tę kompozycję:

"

Mówi o przyszłości. O czasach, w których ludzie zapomnieli, jak się kochać. Sięgają więc do filmów z XX wieku. To wszystko dzieje się po swego rodzaju katastrofie. Niektórzy ludzie żyją na ulicy, a część w kopułach. Uczą się od siebie, jak żyć i próbują poukładać wszystko na nowo.

"

Bowie napisał ten utwór w czasie trasy koncertowej po Stanach Zjednoczonych w 1972 roku. Podróżował wtedy pociągiem między Seattle a Phoenix i podziwiał dziwne światła pośród surowego krajobrazu. Tekst odnosi się też do kilku sławnych postaci: Micka Jaggera („When people stared in Jagger's eyes and scored”), modelki Twiggy („She'd sigh like Twig the wonder kid”), a także szwajcarskiego psychologa Carla Gustava Junga („Jung the foreman prayed at work”). Posłuchajcie tej kompozycji.

Muzyk nagrał tę piosenkę 9 grudnia 1972 roku w studiu w Nowym Jorku. Singiel ukazał się 6 kwietnia 1973 roku. Piosenka trafiła na 3. miejsce brytyjskiej listy przebojów. 

David Bowie zmarł 10 stycznia 2016 roku - dwa dni po swoich 69. urodzinach. Przez długi czas zmagał się z chorobą nowotworową. 

Lubicie utwór „Drive-In Saturday”?

Więcej: