1973: „Angie” Rolling Stonesów na 1. miejscu w Stanach Zjednoczonych

1973: „Angie” Rolling Stonesów na 1. miejscu w Stanach Zjednoczonych ons.pl

20 października 1973 roku piosenka „Angie” zespołu The Rolling Stones znalazła się na 1. miejscu listy przebojów w Stanach Zjednoczonych. Na szczycie zestawienia krążek utrzymał się przez tydzień.

Piosenkę „Angie” skomponowali Mick Jagger i Keith Richards. Utwór był nagrywany od listopada do grudnia 1972 roku. Plotka głosiła, że tekst opowiada o żonie Davida Bowiego - Angeli lub nowo narodzonej córce Richardsa Dandelion Angeli.

"

Ludzie myśleli, że napisałem o żonie Bowiego. Ale prawda jest taka, że to Keith wymyślił tytuł „Angie”. To chyba o jego córce. A ja dopisałem resztę - powiedział Jagger. "

Inna wersja mówi, że Richards zadedykował utwór aktorce Angie Dickinson. Po latach Keith wyznał w swojej biografii, że tak naprawdę „Angie” to pseudonim dla heroiny, a utwór opowiada o jego próbach zerwania z nałogiem i pobycie na odwyku w klinice w Szwajcarii. 

"

Kiedy pokonałem traumę, nie wiedziałem, co ze sobą zrobić. Czułem się, jakbym miał wspinać się po ścianach. Chodziłem w koło i powtarzałem „Angie, Angie”. "

Listy przebojów

Piosenka od razu trafiła na 1. miejsce listy przebojów w USA, Kanadzie, Australii i wielu krajów europejskich. W Wielkiej Brytanii dotarła do 5. pozycji. Z uwagi na długość utworu (ponad 4 minuty) stacje radiowe bardzo często skracają ten utwór. 

Według magazynu „Rolling Stone”:

"

To jedna z najbardziej miękkich i uczuciowych ballad Stonesów i jedyna tego typu kompozycja, która dotarła do 1. miejsca. "

Popularność utworu

W filmie dokumentalnym „Protagonist” niemiecki terrorysta Hans-Joachim Klein wyznał, że utwór zainspirował go do przybrania pseudonimu „Angie” w czasie ataków, które organizował. Z kolei w 2005 roku niemiecka partia CDU wykorzystała przebój Stonesów bez ich zgody w kampanii na rzecz Angeli Merkel.

Lubicie tę kompozycję?

Więcej: