1973: Album „Living In The Material World” na 1. miejscu w USA

1973: Album „Living In The Material World” na 1. miejscu w USA Everett Collection/EAST NEWS

23 czerwca 1973 roku na 1. miejscu listy najpopularniejszych płyt w Stanach Zjednoczonych trafił krążek „Living In The Material World” George’a Harrisona. Na szczycie zestawienia spędził pięć tygodni.

„Living in the Material World” to czwarty studyjny album w dorobku George’a Harrisona. Krążek ukazał się 30 maja 1973 roku w Stanach Zjednoczonych i 22 czerwca 1973 roku w Wielkiej Brytanii. Płyta znana jest przede wszystkim dzięki bezkompromisowym tekstom piosenek, które odzwierciedlają próbę pogodzenia się z przemianą duchową i statusem supergwiazdy. Wielu znawców uważa, że jest to najlepsze wydawnictwo w jego dorobku pod względem wokalnym i brzmienia gitary.

Wszystkie utwory muzyk napisał w latach 1971–1972. Wyjątkiem był „Try Some, Buy Some”, który powstał w 1970 roku. Na płycie znalazło się 11 kompozycji. Jedynym singlem promującym został „Give Me Love (Give Me Peace on Earth)”. Jest to jedna z najpopularniejszych piosenek wśród fanów Harrisona. Muzyk śpiewa, że chciałby się uwolnić od karmy i stałego cyklu ponownych narodzin. Później opisał to nagranie jako „modlitwę i osobiste oświadczenia między mną, Bogiem i tym, kto to lubi”. Utwór trafił na 1. miejsce amerykańskiej list przebojów, a w Wielkiej Brytanii na 8. pozycję.

Na albumie usłyszeć możemy też piosenkę „Living in the Material World”. Opowiada ona o kontraście, jaki Harrison dostrzega między światem materialnym a jego osobistymi duchowymi celami. Pod względem muzycznym różnice te zostały pokazane w rockowym i indyjskim brzmieniu. Utwór stanowił też inspirację do nazwania fundacji założonej przez byłego Beatlesa - The Material World Charitable Foundation.

Na krążku znalazł się też singiel „The Lord Loves the One (That Loves the Lord)”. Jest to nagranie rockowe z elementami bluesa i muzyki gospel. Tym razem Harrison śpiewa o fałszywym dążeniu do bogactwa i władzy w świecie materialnym. Umniejsza rolę liderów politycznych, a także swój własny status gwiazdy rocka.

Okładkę „Living In The Material World” zaprojektował Tom Wilkes. Widzimy na niej rękę George’a Harrisona, trzymającą indyjski medalion. Był to najlepiej sprzedający się krążek w Stanach Zjednoczonych, Australii, Belgii, Kanadzie i Hiszpanii.

(fot. materiały promocyjne)

Lista utworów na płycie Living In The Material World

 1. „Give Me Love (Give Me Peace on Earth)”
 2. „Sue Me, Sue You Blues”
 3. „The Light That Has Lighted the World”
 4. „Don't Let Me Wait Too Long”
 5. „Who Can See It”
 6. „Living in the Material World”
 7. „The Lord Loves the One (That Loves the Lord)”
 8. „Be Here Now”
 9. „Try Some, Buy Some”
 10. „The Day the World Gets ‚Round”
 11. „That Is All”

Które piosenki z tego albumu lubicie najbardziej?

Więcej: