1973: Album „Houses Of The Holy” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii

1973: Album „Houses Of The Holy” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii Rex Features/East News

14 kwietnia 1973 roku na 1. miejsce listy najpopularniejszych krążków w Wielkiej Brytanii trafiła płyta „Houses Of The Holy” zespołu Led Zeppelin. Na szczycie zestawienia spędziła dwa tygodnie.

„Houses Of The Holy” to piąty studyjny album grupy Led Zeppelin. Krążek ukazał się 28 marca 1973 roku. Większość materiału została zarejestrowana wiosną 1972 roku w mobilnym studiu nagraniowym należącym do The Rolling Stones. Niektóre utwory powstały wcześniej, ale nie zostały wydane na poprzednich płytach. Dodatkowe sesje nagraniowe odbyły się także w Electric Lady Studios w Nowym Jorku podczas trasy koncertowej Led Zeppelin po Ameryce Północnej. 

Grupa zarejestrowała też piosenki, które nie trafiły na „Houses Of The Holy”: „Black Country Woman”, „Walter's Walk”, „The Rover”. Co ciekawe, także tytułowa kompozycja - „Houses Of The Holy” - znalazła się dopiero na następnym krążku. W sumie na płytę trafiło 8 piosenek. Jednym z największych przebojów okazała się „The Song Remains the Same”. Skomponowali ją Robert Plant i Jimmy Page. Podobno początkowo miała być to kompozycja instrumentalna, ale Plant ostatecznie zmienił zdanie. 

Innym znanym singlem jest „The Rain Song”. Jest to ponad 7-minutowa ballada. Podobno do napisania tego utworu grupę zainspirował George Harrison. Beatles miał powiedzieć perkusiście Johnowi Bonhamowi, że dziwi się, że Led Zeppelin nie nagrał do tej pory żadnej ballady. Grupa chciała mu udowodnić, że potrafi to zrobić.

Utwór „No Quarter” napisali John Paul Jones, Jimmy Page i Robert Plant. Przez długi czas była to najbardziej oczekiwana przez fanów piosenka w czasie koncertów. Tytuł odnosi się do praktyki wojskowej nieokazywania miłosierdzia pokonanemu przeciwnikowi. Motyw ten kilkukrotnie pojawia się w tekście piosenki. 

Autorem okładki jest Aubrey Powell. Widzimy na niej kolaż kilku fotografii, które zostały zrobione w Irlandii Północnej. W 1974 roku grupa otrzymała nominację do nagrody Grammy w kategorii „Najlepsza Okładka Albumu”.

W 2012 roku krążek został sklasyfikowany na 148. miejscu rankingu magazynu „Rolling Stone” na „500 Najlepszych Albumów Wszech Czasów”. 

Lista utworów na płycie Houses Of The Holy

  1. „The Song Remains the Same”
  2. „The Rain Song”
  3. „Over the Hills and Far Away”
  4. „The Crunge”
  5. „Dancing Days”
  6. „D'yer Mak’er”
  7. „"No Quarter”
  8. „The Ocean”

Które piosenki z tej płyty lubicie najbardziej?

Więcej: