1973: Album Eltona Johna podbija Stany Zjednoczone

1973: Album Eltona Johna podbija Stany Zjednoczone ons.pl

10 listopada 1973 roku płyta „Goodbye Yellow Brick Road” trafiła na 1. miejsce listy najchętniej kupowanych krążków w Stanach Zjednoczonych. Co przesądziło o tym sukcesie?

7. studyjny album „Goodbye Yellow Brick Road” ukazał się 5 października 1973 roku. Składał się ona z dwóch płyt. Uważa się, że jest to jeden z najlepszych i najpopularniejszych krążków Eltona Johna. Bernie Taupin napisał wszystkie teksty w zaledwie 2,5 tygodnia, John skomponował muzykę w 3 dni, kiedy przebywał w hotelu Pink Flamingo na Jamajce. Wokalista nagrał utwory w studiu w Château d'Hérouville we Francji. 

Kompozycje

Początkowo nie miał być to podwójny album. Dopiero później muzyk uznał, że warto wydać właśnie takie wydawnictwo. Teksty piosenek skupiają się głównie wokół nostalgii za czasem dzieciństwa oraz starszą kulturą amerykańską - tak jest m.in. w utworach: „Bennie and the Jets”, „Goodbye Yellow Brick Road” i „Saturday Night's Alright for Fighting”. Z kolei „Candle in the Wind” jest hołdem złożonym Marilyn Monroe. 

"

Napisałem ten utwór o Marilyn Monroe, ale nie jest to osoba, którą jakoś szczególnie podziwiałem jako dziecko. Ona jest po prostu metaforą sławy i śmierci w młodym wieku - powiedział Bernie Taupin.

"

„Harmony” miał być 4. singlem, jednak tak się nie stało, ponieważ inne kompozycje świetnie radziły sobie na listach przebojów. W sumie na krążku znalazło się 17 piosenek.

W 2003 roku ukazała się reedycja płyty z okazji 30-lecia jej powstania, a w 2014 kolejna - z okazji 40. rocznicy. Znalazły się na ich utwory bonusowe oraz DVD z filmem pokazującym kulisty pracy nad albumem. Jedno z wydań zawierało też płytę CD pokrytą 24-karatowym złotem. 

„Goodbye Yellow Brick Road” był jednym z najlepiej sprzedających się albumów w karierze Eltona Johna. W 2014 roku w Stanach Zjednoczonych krążek pokrył się 8-krotną platyną. W 2003 roku magazyn „Rolling Stone” sklasyfikował płytę na 91. miejscu listy „Najlepszych albumów wszech czasów”.

"

Płyta miała być hitem i tak się stało. Ten album wpłynął na dalszą twórczość Eltona Johna i zasugerował stronę, w którą artystą podążył później. Jest trochę nieuporządkowany, ale jednocześnie wspaniały. Jest świadectwem potęgi Eltona jako gwiazdy i muzyka w latach 70. - ocenił Thomas Erlewine z portalu AllMusic. "

Lista utworów na płycie Goodbye Yellow Brick Road

1. "Funeral for a Friend/Love Lies Bleeding"  

2. "Candle in the Wind"  

3. "Bennie and the Jets"  

4. "Goodbye Yellow Brick Road"  

5. "This Song Has No Title"  

6. "Grey Seal"  

7. "Jamaica Jerk-Off"  

8. "I've Seen That Movie Too"  

9. "Sweet Painted Lady" 

10. "The Ballad of Danny Bailey (1909–34)"  

11. "Dirty Little Girl"  

12. "All the Girls Love Alice"  

13. "Your Sister Can't Twist (But She Can Rock 'n Roll)"  

14. "Saturday Night's Alright for Fighting"  

15. "Roy Rogers"

16. "Social Disease"  

17. "Harmony"  

Które przeboje z tej płyty lubicie najbardziej?

Więcej: