1972: „Telegram Sam” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii

1972: „Telegram Sam” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii Wikimedia Commons/ABC Television

5 lutego 1972 roku piosenka „Telegram Sam” zespołu T. Rex trafiła na szczyt brytyjskiej listy przebojów. Na 1. miejscu zestawienia spędziła 2 tygodnie.

Utwór ukazał się jako singiel w styczniu 1972 roku. Możemy go również odnaleźć na albumie „The Slider”, który został wydany kilka miesięcy później. Piosenkę skomponował lider grupy T. Rex - Marc Bolan, a produkcją zajął się Tony Visconti

„Telegram Sam” to oda do menedżera zespołu - Tony’ego Secundy. Właśnie w taki sposób był on pieszczotliwie nazywany przez Bolana. Marc zwraca się do niego w tekście też jako do „Main Mana” (ważnego człowieka), a wyrażenie to na trwałe weszło do codziennego użycia. W piosence pojawiają się także odniesienia do innych osób: „Jungle-face Jake” to Sid Walker - asystent Secudny, a „Bobby” to Bob Dylan.

Piosenka opowiada o biznesie muzycznym. Sam Alder poprzez tytułowy telegram wysyłał Bolanowi pieniądze za koncerty. Starał się, żeby dotarły na czas i muzyk nie miał problemów przed występem. 

„Telegram Sam” to pierwsza piosenka, którą Marc Bolan wydał w swojej własnej wytwórni T.Rex Wax Co. Na stronie B singla znalazły się utwory „Cadilac” i „Baby Strange”. Kompozycja nie zdobyła popularności w Stanach Zjednoczonych. Trafiła jedynie na 67. miejsce amerykańskiej listy przebojów. Sukces odniosła za to w Wielkiej Brytanii, gdzie przez 2 tygodnie znajdowała się na szczycie zestawienia. Posłuchajcie tego utworu.

W 1980 roku gotycka grupa Bauhaus nagrała cover „Telegram Sam”. Piosenka trafiła na 12. miejsce listy przebojów w Nowej Zelandii. 

Którą wersję „Telegram Sam” wolicie?

Więcej: