1972: „First Time Ever I Saw Your Face” na 1. miejscu w USA

1972: „First Time Ever I Saw Your Face” na 1. miejscu w USA Wikimedia Commons/Roland Godefroy

29 kwietnia 1972 roku na szczycie amerykańskiej listy przebojów znalazł się utwór „First Time Ever I Saw Your Face” Roberty Flack. Na 1. miejscu zestawienia utrzymał się sześć tygodni.

Singiel „The First Time Ever I Saw Your Face” w 1957 roku napisał Ewan MacColl dla Peggy Seege, która wtedy była jego kochanką, a później została jego żoną. Artystka poprosiła go o skomponowanie piosenki, a kiedy MacColl to zrobił, zaprezentował jej rezultaty swojej pracy przez telefon. Mężczyzna często wysyłał piosenkarce taśmy z nagraniami, kiedy akurat nie było go w pobliżu i nie mógł pokazać ich osobiście. 

"

Nie dogadywaliśmy się zbyt dobrze w tamtym czasie. W końcu on miał wtedy żonę! - wyznała po latach w jednym z wywiadów.  "

W kolejnych latach wielu artystów nagrało własne wersje „The First Time Ever I Saw Your Face”. Nie do końca podobało się to MacCollowi.

"

Nienawidził ich wszystkich! W swojej kolekcji miał specjalne miejsce na tego typu nagrania. Nazywał je „Komnatą Horrorów”. Powiedział, że wersja Elvisa jest jakby Romeo stał na dole wieży, w której znajduje się poczta i śpiewał dla Julii - wspominała później jego synowa.  "

W 1972 roku kolejny cover tego utworu nagrała Roberta Flack. Był to prawdziwy przełom w jej karierze. Pierwsze dwa albumy, które wydała, nie zdobyły większej popularności. Dopiero piosenka „The First Time Ever I Saw Your Face” przyniosła jej międzynarodową sławę. Kompozycja trafiła na ścieżkę dźwiękową do filmu Clinta Eastwooda pod tytułem „Play Misty for Me”. Posłuchajcie tego utworu.

Singiel trafił na 1. miejsce listy przebojów w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, a w Wielkiej Brytanii był 14. Piosenkę można usłyszeć także we współczesnych produkcjach - w filmie „X-Men: Przeszłość, która nadejdzie” z 2014 roku i serialu „Mad Men”.

Swoje wersje „The First Time Ever I Saw Your Face” nagrali także m.in.: Diana Ross, George Michael, Jennifer Hudson, Elvis Presley, The Temptations, José Carreras, Leona Lewis czy Lauryn Hill.

Lubicie ten utwór?

Więcej: