1972: Elton John z albumem „Honky Chateau” na 1. miejscu w USA

1972: Elton John z albumem „Honky Chateau” na 1. miejscu w USA ons.pl

15 lipca 1972 roku na 1. miejsce listy najpopularniejszych płyt w Stanach Zjednoczonych trafiła płyta „Honky Chateau” Eltona Johna. Na szczycie zestawienia spędziła pięć tygodni.

„Honky Château” to piąty studyjny album w dorobku Eltona Johna. Ukazał się on 19 maja 1972 roku. Swój tytuł zawdzięcza XVIII-wiecznej francuskiej posiadłości Château d’Hérouville, gdzie został nagrany. Muzyk pracował tam nad nim w styczniu 1972 roku. Wszystkie piosenki, które znalazły się na płycie, napisali wspólnie Elton John i Bernie Taupin. W sumie na krążek trafiło 10 utworów.

Pierwszym singlem promującym został „Rocket Man (I Think It's Going to Be a Long, Long Time)”. W pewnym sensie tekst odnosi się do singla „Space Oddity” Davida Bowie. Jednak według historii opisanej w książce „His Song: The Musical Journey of Elton John” słowa wymyślił Taupin po tym, jak zobaczył spadającą gwiazdę lub lecący samolot. Autor stwierdza w kompozycji, że astronauci nie są już postrzegani jako bohaterowie, a jest to zwykły zawód. Utwór trafił na 2. miejsce listy przebojów w Wielkiej Brytanii i 6. w Stanach Zjednoczonych. 

Na drugi singiel wybrano „Honky Cat”. Piosenka znalazła się na 8. pozycji listy przebojów w Stanach Zjednoczonych i dopiero 31. w Wielkiej Brytanii. 

Równie dobrze radził sobie sam album. „Honky Château” to pierwsza płyta w dorobku Eltona Johna, która znalazła się na szczycie listy najchętniej kupowanych albumów w Stanach Zjednoczonych. Podobny sukces odniosła w Hiszpanii. W Wielkiej Brytanii trafiła na 2. pozycję zestawienia. W 1972 roku Elton John otrzymał za ten krążek Złotą Płytę. Z kolei w 2012 roku magazyn „Rolling Stone” umieścił go na 359. miejscu rankingu na „500 Najlepszych Albumów Wszech Czasów”.

(fot. materiały promocyjne)

Lista utworów na płycie Honky Château

  1. „Honky Cat”
  2. „Mellow”
  3. „I Think I'm Going to Kill Myself”
  4. „Susie (Dramas)”
  5. „Rocket Man (I Think It's Going to Be a Long, Long Time)”
  6. „Salvation”
  7. „Slave”
  8. „Am”
  9. „Mona Lisas and Mad Hatters”
  10. „Hercules”

Który utwór z tego albumu lubicie najbardziej?

Więcej: