1972: Elton John wydał singiel „Crocodile Rock”

1972: Elton John wydał singiel „Crocodile Rock” ons.pl

20 listopada 1972 roku w Stanach Zjednoczonych ukazał się singiel „Crocodile Rock” Eltona Johna. O czym opowiada ta piosenka?

Utwór „Crocodile Rock” skomponowali Elton John i Bernie Taupin. Piosenka została nagrana latem 1972 roku w studiu Château d'Hérouville we Francji. Kompozycja powstała z inspiracji singlem „Eagle Rock” australijskiego zespołu Daddy Cool. Wokalista usłyszał go, kiedy przebywał na koncertach w Australii. W utworze słychać także wpływ utworów z lat 50. i 60.: „Cry Myself to Sleep” i „Little Darlin’”, a pod względem lirycznym - „Rock Around The Clock” Billa Haleya i „Speedy Gonzales” Pata Boone’a. Doprowadziło to nawet do sporu sądowego, który jednak rozwiązano polubownie. 

Tekst opowiada o mężczyźnie, który w latach 50. i 60. odwiedzał restaurację, której właściciele uwielbiali mroczny taniec zwany „Crocodile Rock”. Na przestrzeni lat wszyscy zapomnieli o tańcu, a bohater został porzucony przez dziewczynę. Słowa nie są optymistyczne, ale melodia jest bardzo chwytliwa.

"

Ten utwór jest dość dziwny i pełen sprzeczności. Nie miałem nic przeciwko, kiedy go tworzyłem, ale to nie jest coś, czego chciałbym słuchać - stwierdził Taupin w wywiadzie.

"

Była to pierwsza piosenka Eltona Johna, która trafiła na 1. miejsce listy przebojów w Stanach Zjednoczonych. Stało się to w lutym 1973 roku. W Wielkiej Brytanii po raz pierwszy trafił na szczyt zestawienia w 1976 roku z utworem „Don't Go Breaking My Heart”, który nagrał z Kiki Dee.

Utwór trafił na 6. studyjny album „Don't Shoot Me I'm Only the Piano Player”, który ukazał się w styczniu 1973 roku. 

W lutym 2016 roku ukaże się nowa płyta Eltona Johna pt. „Wonderful Crazy Night”. Pierwszym singlem promującym ten album jest piosenka „Looking Up”, do której powstał barwny teledysk. Na albumie znajdzie się 12 kompozycji. Będzie on dostępny w dwóch wersjach: standardowej i deluxe, na której znajdą się 2 dodatkowe utwory. 

We wrześniu 2015 roku Elton John został wkręcony przez rosyjskich komików. Myślał, że rozmawiał z prezydentem Rosji przez telefon. Polityk postanowił przeprosić wokalistę i zadzwonił do niego kilka dni później. 

Lubicie „Crocodile Rock”?

Więcej: