1972: Album „The Concert for Bangladesh” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii

1972: Album „The Concert for Bangladesh” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii Mary Evans Picture Library/EAST NEWS

29 stycznia 1972 roku płyta „The Concert for Bangladesh” została najpopularniejszym krążkiem w Wielkiej Brytanii. Jakie utwory znalazły się na tym albumie?

„The Concert for Bangladesh” to potrójny album koncertowy wydany 20 grudnia 1971 roku w Stanach Zjednoczonych i 10 stycznia 1972 roku w Wielkiej Brytanii. Na płycie znalazły się piosenki wykonane przez wielu artystów w czasie dwóch charytatywnych koncertów zorganizowanych w sierpniu 1971 roku przez George’a Harrisona i Ravi Shankara. Muzycy chcieli zebrać fundusze na rzecz uchodźców z Pakistanu i nagłośnić tę sprawę w mediach. Na scenie zaprezentowali się m.in.: Bob Dylan, Ali Akbar Khan, Ringo Starr, Billy Preston, Leon Russell i Eric Clapton.

Wydanie krążka opóźniło się o 3 miesiące, ponieważ Harrison negocjował umowy z dwiema wytwórniami zainteresowanymi tą płytą. Album został wzbogacony o 64-stronicową książkę zawierającą zdjęcia z sierpniowych koncertów. Okładkę krążka zaprojektował Tom Wilkes. Znalazła się na niej ilustracja przedstawiająca dziecko siedzące obok pustej miseczki.

(fot. materiały promocyjne)

Wydawnictwo zawierało 19 utworów. Znalazły się na nim takie piosenki jak: „My Sweet Lord”, „While My Guitar Gently Weeps” czy „Here Comes the Sun” George’a Harrisona; „Blowin' in the Wind”, „It Takes a Lot to Laugh, It Takes a Train to Cry” czy „Just Like a Woman” Boba Dylana.

Album „The Concert for Bangladesh” okazał się dużym sukcesem. Był jednym z najchętniej kupowanych krążków w wielu krajach na całym świecie. W 1973 roku muzycy otrzymali za niego nagrodę Grammy w kategorii „Płyta Roku”. O wydawnictwie pozytywnie wypowiadali się również recenzenci. Richard S. Ginell z portalu AllMusic stwierdził: 

"

Bez dwóch zdań, to był epokowy koncert w nowojorskim Madison Square Garden. Muzyka została wydana na potrójnym albumie z ładną pomarańczową okładką. Było to ukoronowanie publicznej działalności George’a Harrisona, gest dobrej woli. Uchwycił wspaniały moment w historii i, nieprzypadkowo, wyprodukował porywającą muzykę, która stała się trwałym dziedzictwem. "

W 2005 roku ukazała się reedycja płyty z zupełnie nową okładką. Środki ze sprzedaży albumu zasiliły fundusz George’a Harrisona - George Harrison Fund for UNICEF. 

Lista utworów na płycie The Concert for Bangladesh

Strona 1

1. „George Harrison/Ravi Shankar Introduction”

2. „Bangla Dhun”

Strona 2

3. „Wah-Wah”

4. „My Sweet Lord”

5. „Awaiting on You All”

6. „That's the Way God Planned It”

Strona 3

1. „It Don't Come Easy”

2. „Beware of Darkness”

3. „Band Introduction”

4. „While My Guitar Gently Weeps”

Strona 4

5. „Medley: Jumpin' Jack Flash/Youngblood”

6. „Here Comes the Sun”

Strona 5

1. „A Hard Rain's A-Gonna Fall”

2. „It Takes a Lot to Laugh, It Takes a Train to Cry”

3. „Blowin' in the Wind”

4. „Mr. Tambourine Man”

5. „Just Like a Woman”

Strona 6

6. „Something"

7. „Bangla Desh”

Macie ten album w swojej kolekcji?

Więcej: