1971: Premiera piosenki „Happy Xmas (War Is Over)” Johna Lennona

1971: Premiera piosenki „Happy Xmas (War Is Over)” Johna Lennona ons.pl

1 grudnia 1971 roku w Stanach Zjednoczonych odbyła się premiera utworu „Happy Xmas (War Is Over)”. Poznajcie kilka ciekawostek o tej piosence.

„Happy Xmas (War Is Over)” skomponowali Yoko Ono i John Lennon. Utwór nagrano zaledwie w 2 dni: 28 i 31 października 1971 roku w studiu Record Plant East w Nowym Jorku. Premiera singla odbyła się 1 grudnia tego samego roku w Stanach Zjednoczonych, a w Wielkiej Brytanii 24 listopada 1972 roku.

Protest song 

Pomysł na ten utwór zrodził się już w 1969 roku, kiedy to Lennon i Ono przeprowadzili kampanię na rzecz pokoju na świecie. W 12 miastach: Paryżu, Nowym Jorku, Los Angeles, Toronto, Rzymie, Atenach, Amsterdamie, Berlinie, Londynie, Tokio, Hong Kongu i Helsinkach rozwiesili białe plakaty z czarnym napisem „War is over! If you want it. Happy Christmas from John & Yoko” („Wojna się skończyła! Jeśli tego chcesz. Wesołych Świąt od Johna i Yoko”). 

Na rzecz pokoju

Utwór „Happy Xmas (War Is Over)” bezpośrednio odnosi się do wojny w Wietnamie, ale zawiera też uniwersalny przekaz dotyczący pokoju na całym świecie. 

"

Napisaliśmy tę piosenkę razem z Yoko. Tekst mówi o tym, że wojna się skończy, jeśli tego chcesz. To była wciąż ta sama wiadomość: jesteśmy tak samo odpowiedzialni, jak ci, którzy sterują światem. Tak długo, jak ludzie wyobrażają sobie, że ktoś robi to za nich i nie mają kontroli, oni faktycznie nie mają kontroli - powiedział Lennon. "

Z chórem

Pierwsze demo muzyk nagrał w swoim domowym studiu jeszcze w październiku 1971 roku. Następnie powstała muzyka i wokale oraz zarejestrowano śpiew chóru Harlem Community, w którego skład wchodziło ok. 30 dzieci. 

Dwa teledyski

Teledysk do tej piosenki pojawił się na płycie „The John Lennon Video Collection” wydanej w 1993 roku. Składa się z materiałów z kampanii Lennona i Ono „War is over” z 1969 roku oraz zdjęć pary wraz z ich synem Seanem. W 2003 roku powstała nowa wersja klipu. Znalazły się w niej nagrania przedstawiające dzieci w czasie wojny w Wietnamie oraz zdjęcia ze współczesnych konfliktów, m.in. wojny w Afganistanie i Iraku. 

Sukces?

Początkowo piosenka nie odniosła zbyt dużego sukcesu w Stanach Zjednoczonych, głównie z powodu braku odpowiedniej promocji. Utwór nie wszedł nawet na listy przebojów. W Wielkiej Brytanii kompozycja trafiła na 4. miejsce, ale dopiero w 1972 roku. Po śmierci Lennona w 1980 roku „Happy Xmas (War Is Over)” wydano ponownie. Wtedy też singiel dotarł do 2. pozycji na brytyjskiej liście przebojów. 

Lubicie tę kompozycję?

Więcej: