1971: Płyta „Led Zeppelin IV” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii

1971: Płyta „Led Zeppelin IV” na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii Wikimedia Commons/Prof. Professorson

4 grudnia 1971 roku album „Led Zeppelin IV” trafił na 1. miejsce listy najpopularniejszych płyt w Wielkiej Brytanii. Na szczycie zestawienia utrzymał się 2 tygodnie. Poznajcie kilka ciekawostek na jego temat. 

„Led Zeppelin IV” to 4. studyjny album zespołu Led Zeppelin. Właściwie nie został on w żaden sposób zatytułowany, dlatego tradycyjnie nazywa się go właśnie w ten sposób. Mówi się na niego także: „Four Symbols”, „The Fourth Album” czy „ZoSo”. Na okładce albumu nie znalazła się też nazwa grupy. Na płycie usłyszymy 8 piosenek, a wśród nich jeden z największych przebojów Led Zeppelin - „Stairway to Heaven”. Jest to jeden z najlepiej sprzedających się krążków. Sprawdźcie, czego jeszcze o nim nie wiecie.

1. Anonimowy zespół

Grupa celowo nie zamieściła swojej nazwy na okładce. Robert Plant przyznał w jednym z wywiadów, że chcieli w ten sposób utrzeć nosa krytykom, którzy uważali, że sukces pierwszych trzech albumów zespołu to wynik reklamy. W tym przypadku miała przemówić muzyka.

2. Nagrania w różnych miejscach

Większość utworów nagrano w Headley Grange. Tak było np. w przypadku „When the Levee Breaks”. Ale grupa pracowała także w innych studiach: Island Studios w Londynie i Sunset Sound w Los Angeles. 

3. Wielki przebój

Najbardziej znaną piosenką z tej płyty jest „Stairway to Heaven”. Wiele osób doszukiwało się w tym nagraniu ukrytych treści i symbolicznych znaczeń, ale zespół twierdzi, że ich tam nie zawarł. Według krytyków jest to najlepsza piosenka rockowa wszech czasów. 

"

W tej piosence najlepsze jest to, że każdy może interpretować ją w zupełnie inny sposób. Wszystko zależy od słuchacza i tego, w jakim punkcie swojego życia się znajduje. To jest bardzo pozytywna piosenka - stwierdził Jimmy Page. "

4. Tylko 8 piosenek

Led Zeppelin zdecydował, że na płycie znajdzie się 8 utworów. Ale w czasie sesji powstało ich o wiele więcej. Część z nich trafiło na podwójny album „Physical Graffiti”.

5. Zadowoleni krytycy

Płyta otrzymała bardzo pozytywne recenzje. Lenny Kaye z magazynu „Rolling Stone” nazwał ten album „konsekwentnie dobrym” i bardzo chwalił różnorodność utworów. Stephen Thomas Erlewine z portalu AllMusic napisał:

"

Czwarty album Led Zeppelin obejmujący heavy metal, folk, rock and roll i blues to monolityczna płyta. Zdefiniowała nie tylko twórczość tego zespołu, ale także brzmienie i styl hard rocka lat 70. "

6. Popularność

W latach 70. płyta trafiła na 1. miejsce najpopularniejszych albumów w Wielkiej Brytanii i Kanadzie. Na pozycji 2. znalazła się w Australii, Francji, Japonii czy Stanach Zjednoczonych. W 2003 roku krążek został sklasyfikowany na 23. miejscu listy „500 Najlepszych Albumów Wszech Czasów” magazynu „Rolling Stone”. 

Lista utworów na płycie Led Zeppelin IV

1. „Black Dog” 

2. „Rock and Roll” 

3. „The Battle of Evermore”

4. „Stairway to Heaven” 

5. „Misty Mountain Hop”  

6. „Four Sticks”  

7. „Going to California”  

8. „When the Levee Breaks”   

Które przeboje z tego albumu lubicie najbardziej?

Więcej: