1971: Płyta Carlosa Santany najlepsza w Stanach Zjednoczonych

1971: Płyta Carlosa Santany najlepsza w Stanach Zjednoczonych ons.pl

13 listopada 1971 roku płyta „Santana III” trafiła na 1. miejsce listy najpopularniejszych albumów w Stanach Zjednoczonych. Na szczycie zestawienia utrzymała się 5 tygodni.

„Santana III” to 3. studyjny album zespołu Santana, którego założycielem był gitarzysta Carlos Santana. Ukazał się on we wrześniu 1971 roku. Do tytułu krążka dopisuje się „III”, aby odróżnić go od debiutanckiej płyty o tym samym tytule, która została wydana w 1969 roku. Często wydawnictwo nazywane jest też „Man with an Outstretched Hand”. 

Przeboje z płyty Santana III

Wiele osób uważa, że kompozycje, które znalazły się na albumie, były najlepsze pod względem komercyjnym i muzycznym. Zespół zmierzał w stronę eksperymentalnego jazzu i muzyki latynoamerykańskiej. Płytę promowały dwa single. Pierwszy z nich „Everybody's Everything” dotarł do 12. miejsca amerykańskiej listy przebojów w październiku 1971 roku. Solówkę gitarową zagrał w nim 17-letni wówczas Neal Schon.

Z kolei drugi - „No One to Depend On” - skomponowali Mike Carabello, Coke Escovedo i Gregg Rolie. Piosenka znalazła się na 36. pozycji listy przebojów w Stanach Zjednoczonych.

W sumie na płycie usłyszymy 13 kompozycji.

Różne wersje albumu

„Santana III” był ostatnim albumem Santany, który trafił na 1. miejsce listy najpopularniejszych krążków aż do 1999 roku. Wtedy ten sukces udał się płycie „Supernatural”. Według Światowej Księgi Rekordów Guinnessa była to najdłuższa przerwa w historii. 

W 1998 roku ukazała się reedycja krążka. Zawierała dodatkowo nagrania koncertowe utworów „Batuka” i „Jungle Strut” oraz niepublikowaną wcześniej piosenkę „Gumbo”, która została zarejestrowana w 1971 roku.

W 2006 roku wydano kolejną wersję albumu tzw. „Legacy Edition”. Znalazły się na niej zremasterowane utwory, które można usłyszeć na wersji podstawowej, 3 piosenki, które powstały w czasie sesji nagraniowej w 1971 roku, singiel „No One to Depend On” i nagrania z koncertu w Fillmore West.

"

„Santana III” to płyta, która niezasłużenie stoi w cieniu legendarnego drugiego albumu zespołu - „Abraxas”. Krążek przyniósł też nowego, zaledwie 17-letniego gitarzystę Neala Schona. Wydawnictwo starzało się bardzo dobrze z powodu powolnej produkcji (Carlosa Santany i zespołu) i żywych brzmień. To jest istota Santany. Nagranie zasługuje na to, żeby być rozważane w świetle jego obfitości i trwałej wizji - ocenił Thom Jurek z portalu AllMusic. "

Lista utworów na płycie Santana III

1. „Batuka”

2. „No One to Depend On”

3. „Taboo”

4. „Toussaint L’Ouverture”

5. „Everybody's Everything”

6. „Guajira”

7. „Jungle Strut”

8. „Everything's Coming Our Way”

9. „Para los Rumberos” 

Które nagrania z tej płyty cenicie najbardziej?

Więcej: