1971: Duet Simon and Garfunkel triumfuje na gali rozdania nagród Grammy

1971: Duet Simon and Garfunkel triumfuje na gali rozdania nagród Grammy ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK

16 marca 1971 roku w Los Angeles odbyła się ceremonia wręczenia nagród Grammy. Uroczystość poprowadził amerykański wokalista Andy Williams.

13. gala rozdania nagród Grammy była pod wieloma względami wyjątkowa. Po raz pierwszy w historii wydarzenie transmitowano na żywo w telewizji. Dotychczas pokazywano wcześniej zarejestrowane ceremonie z miesięcznym lub dwumiesięcznym opóźnieniem.

W roli prowadzącego doskonale sprawdził się Andy Williams, który nie wahał się zażartować nawet z samego Johna Lennona. Muzyk stwierdził, że okładka płyty „Two Virgins”, na której występuje nago to dowód, że John nie jest jedną z sióstr Lennon. Show trwało 90 minut. W tym czasie widzowie zobaczyli występy takich artystów jak: zespół The Osmond Brothers, który wykonał utwór „Everything Is Beautiful”, The Carpenters z piosenką „We’ve Only Just Begun”, Anne Murray - „Fire And Rain”, Dionne Warwick - „Let It Be” czy Aretha Franklin - „Bridge Over Troubled Water”. Wszystkie te utwory były nominowane w kategorii „Piosenka Roku”, jednak organizatorzy zdecydowali, że wykonają je zupełnie inni muzycy. Ostatecznie statuetkę odebrał duet Simon and Garfunkel za „Bridge Over Troubled Water”.

Nie była to jedyna statuetka odebrana tego wieczoru przez Paula Simona i Arta Garfunkela. Zostali docenieni także w kategoriach: „Nagranie Roku”, „Album Roku”, „Najlepsza Piosenka Współczesna”, „Najlepsza Aranżacja Towarzysząca Wokaliście” oraz „Najlepiej Wyprodukowanie Nagranie Nieklasyczne” - wszystkie za album „Bridge Over Troubled Water” i utwór tytułowy z tego krążka.

W tamtym czasie wiadomo już było, że zespół kończy działalność, a napięcie miedzy muzykami było bardzo widoczne. Postanowili na przykład schodzić ze sceny w przeciwnym kierunku. 

Tego wieczoru wyróżnieni zostali także m.in. Beatlesi za piosenkę „Let It Be”, która była nominowana w kategorii „Najlepsza Oryginalna Ścieżka Dźwiękowa do Filmu lub Programu Telewizyjnego”. Nagrodę w imieniu grupy odebrał Paul McCartney wraz z żoną Lindą. Jego obecność na gali miała być niespodzianką dla fanów The Beatles. Muzyk nie był jednak zbyt wylewny. Powiedział jedynie: „Dziękuję. Dobranoc”. 

Sprawdźcie też, co wydarzyło się na 10. oraz 20. ceremonii rozdania nagród Grammy oraz zobaczcie relację z tegorocznej gali.

Więcej: