1971: David Bowie wydaje album „Hunky Dory”

1971: David Bowie wydaje album „Hunky Dory” ons.pl

17 grudnia 1971 roku ukazała się płyta „Hunky Dory”. Jakie utwory znalazły się na tym krążku?

„Hunky Dory” to czwarty album w dorobku Davida Bowie. Artysta pracował nad nim latem 1971 roku. W nagrywaniu krążka wziął udział nowy basista - Trevor Bolder, który zastąpił Tony’ego Viscontiego. Jest to pierwsza płyta, na której zagrali wszyscy członkowie zespołu Spiders From Mars - grupy muzycznej, z którą pracował Bowie w latach 70. Na krążku przeczytamy, że „Album wyprodukował Ken Scott (wspierany przez aktora)”. „Aktor” to sam Bowie, który lubił o sobie myśleć w ten właśnie sposób.

Na albumie znalazło się 11 utworów. W niektórych z nich Bowie próbuje zdystansować się od rockowego mainstreamu. Część z nich to hołd dla muzycznych inspiracji artysty. Tak jest w przypadku kompozycji: „Andy Warhol”, „Song for Bob Dylan” i „Queen Bitch”, w której słychać wpływ zespołu Velvet Underground. 

Bowie zdecydował się również nagrać jeden cover - piosenkę „Fill Your Heart”, którą w oryginale wykonali Biff Rose i Paul Williams.

Pierwszym singlem promującym „Hunky Dory” był utwór „Changes”.

Z kolei „Life on Mars” dotarł do 3. miejsca brytyjskiej listy przebojów. 

Kiedy Bowie zaczynał prace nad krążkiem, nie miał kontraktu płytowego z żadną wytwórnią. Podpisał go dopiero we wrześniu 1971 roku, a już w grudniu ukazał się „Hunky Dory”. Największą popularność album zdobył w Wielkiej Brytanii. Tam dotarł do 3. miejsca listy najpopularniejszych płyt. 

Krążek zdobył przychylne recenzje krytyków. Według magazynu „Rolling Stone”:

"

„Hunky Dory” nie tylko reprezentuje najbardziej niezwykłą muzycznie twórczość Davida, ale także pozwala słuchaczowi zrozumieć jego pomysły, dzięki temu, że teksty napisane są w dosłowny sposób.  "

Z kolei Stephen Thomas Erlewin z portalu AllMusic stwierdził, że:

"

Z pozoru wydaje się, że taka różnorodność kompozycji sprawi, że płyta będzie niespójna. Ale Bowie popracował nad stylem pisania i pokazał wyczucie stylu. Wszystko to sprawiło, że „Hunky Dory” jest reinterpretacją muzyki pop i wprowadzeniem jej na świeżą, postmodernistyczną drogę. "

Lista utworów na płycie Hunky Dory

1. „Changes”

2. „Oh! You Pretty Things”

3. „Eight Line Poem”

4. „Life on Mars”

5. „Kooks”

6. „Quicksand”

7. „Fill Your Heart”

8. „Andy Warhol”

9. „Song for Bob Dylan”

10. „Queen Bitch”

11. „The Bewlay Brothers”

Macie ten album w swojej kolekcji?

Więcej: