1971: Album „Imagine” Johna Lennona najlepszy w Wielkiej Brytanii

1971: Album „Imagine” Johna Lennona najlepszy w Wielkiej Brytanii ons.pl

30 października 1971 roku płyta „Imagine” Johna Lennona trafiła na 1. miejsce listy najlepiej sprzedających się albumów w Wielkiej Brytanii. Co przesądziło o jej sukcesie?

„Imagine” to 2. studyjny album Johna Lennona, który ukazał się 9 września 1971 roku. Producentami krążka byli Yoko Ono, Phil Spector i John Lennon. Uważa się, że jest to najpopularniejsza płyta w dorobku artysty.

Powstanie płyty 

Kiedy George Harrison i John Lennon przebywali w Nowym Jorku, zagrali krótkie jam session. Wtedy Lennon zapytał kolegę, czy nie chciałby mu pomóc w nagraniu nowej płyty. Prace w domowym studiu Johna miały rozpocząć się w kolejnym tygodniu. Harrison się zgodził, a dodatkowo zadzwonił do znajomego basisty - Klausa Voormanna i zaprosił go do współpracy.

Największe przeboje

Muzyka i teksty powstały w czasie, kiedy Lennon nie miał najlepszych relacji z byłym kolegą z Beatlesów - Paulem McCartneyem, było to tuż po rozpadzie grupy. George Harrison gościnnie wystąpił w kilku piosenkach, włącznie z utworem „How Do You Sleep?”, który uważany jest za atak na McCartneya.

W latach 70. Lennon próbował złagodzić spór i powiedział, że napisał tę piosenkę o sobie, jednak później przyznał w wywiadzie, że:

"

Miałem żal do Paula i napisałem o tym utwór. To nie była jakaś straszna zemsta. Wykorzystałem mój żal, żeby stworzyć „How Do You Sleep?”, ale nie myślę o tym zbyt często.  "

Jednak największym przebojem z tego albumu okazał się utwór tytułowy „Imagine”. Tekst piosenki opowiada o świecie bez granic, bez przemocy i podziałów religijnych czy narodowych.

Singiel sprzedał się w ponad 1,5 milionowym nakładzie i dotarł do 3. miejsca listy przebojów w Stanach Zjednoczonych i 1. w Wielkiej Brytanii. 

"

To utwór antyreligijny, antynacjonalistyczny, antykapitalistyczny i skierowany przeciwko konwencjom. Ale ponieważ jest to złagodzone, można to zaakceptować. Teraz rozumiem, co musisz zrobić. Dodaj odrobinę miodu do swojego politycznego przesłania - podsumował Lennon. "

Okładka

Na okładce płyty znalazło się zdjęcie Lennona zrobione przez Andy’ego Warhola.

Na tylnej zamieszczono fotografię wykonaną przez Yoko Ono oraz cytat z jej książki „Grapefruit”:

"

Wyobraź sobie spadające chmury. Wykop dziurę w ogrodzie i zakop je tam. "

Recenzje

W 2012 roku magazyn „Rolling Stone” sklasyfikował tę płytę na 80. miejscu listy „500 Najlepszych Albumów Wszech Czasów”. Według recenzentów krążek zawiera „dużą porcję dobrej muzyki”. 

Stephen Thomas Erlewine z portalu AllMusic stwierdził, że:

"

Być może „Imagine” nie ma tego samego tematycznego przesłania, co „Plastic Ono Band”, ale jest niezwykłą kolekcją piosenek, których Lennon nie mógłby napisać lepiej po raz drugi.  "

Lista utworów na płycie Imagine 

Strona A

1. „Imagine”

2. „Crippled Inside”

3. „Jealous Guy”

4. „It's So Hard”

5. „I Don't Wanna Be a Soldier”

Strona B

6. „Gimme Some Truth”

7. „Oh My Love”

8. „How Do You Sleep?”

9. „How?”

10. „Oh Yoko!”

Które utwory z tej płyty lubicie najbardziej? 

Więcej: