503 Service Unavailable

Error 503 Service Unavailable

Service Unavailable

XID: 1155194298

503 Service Unavailable

Error 503 Service Unavailable

Service Unavailable

XID: 1155194298

1970: Ukazała się płyta „John Lennon/Plastic Ono Band”

1970: Ukazała się płyta „John Lennon/Plastic Ono Band” ons.pl

11 grudnia 1970 roku John Lennon wydał solowy album pt. „John Lennon/Plastic Ono Band”. Jakie przeboje znalazły się na tym krążku?

John Lennon nagrał tę płytę w tym samym czasie, co Yoko Ono. Jej krążek nosił tytuł „Yoko Ono/Plastic Ono Band”. Artysta pracował nad albumem w trudnym dla siebie okresie. Było to tuż po rozpadzie The Beatles. Lennon angażował się w kampanie na rzecz pokoju i nie stronił od narkotyków. 

Po pokonaniu trudności Ono i Lennon wrócili do Londynu i rozpoczęli pracę nad nową muzyką. Artyści wystąpili z tym samym zespołem, ci sami byli również producenci. Na płycie usłyszymy Klausa Voormanna na basie i Ringo Starra na perkusji. 

"

Prostota tego, co Klaus i ja graliśmy, pozwoliła Lennonowi po raz pierwszy w karierze zaprezentować swój głos i emocje. Nikt z tym nie walczył. Atmosfera była bardzo luźna i dobrze się nam w trójkę pracowało - powiedział Starr.

"

Sesja nagraniowa trwała miesiąc. W tym czasie zarejestrowano materiał na płyty zarówno Lennona, jak i Ono. Producentem krążków miał być Phil Spector. Jednak nie pojawił się on w studiu ani razu. 

"

W ogóle sobie nie przypominam, żeby Phil był obecny w czasie sesji. Pojawił się pod koniec, ale nie sądziłem, że to on miał produkować album. John wszystko zmiksował - wspominał Starr.  "

Jako jeden z twórców albumu podana jest Yoko Ono. John Lennon stwierdził, że ona tworzyła dobrą atmosferę w studiu.

"

Ma muzyczne ucho i potrafi robić rock and rolla. Produkowała moje nagrania, kiedy Phil nie mógł pojawić się w studiu - powiedział Lennon. "

Na płycie znalazło się 11 piosenek. Trzy z nich: „Hold On”, „I Found Out” i „Isolation” zostały nagrane pod koniec sesji. Artysta uznał, że są na tyle dobre, że powinny znaleźć się na krążku. W swoich utworach wokalista próbował walczyć z demonami, które go prześladowały. Słychać to zwłaszcza w piosenkach: „Mother”, „Working Class Hero” i „God”.

Autorem okładki jest aktor Dan Richter. Na zdjęciu Lennon leży na Yoko Ono. Z kolei na płycie Ono jest na odwrót. 

"

Ludzie nie wiedzieli o albumie Yoko, bo całą uwagę przyciągnął mój. Okładki różnią się w subtelny sposób - stwierdził Lennon.  "

W Wielkiej Brytanii album dotarł do 11. miejsca listy najpopularniejszych płyt, a w Stanach Zjednoczonych trafił na 6. pozycję.

"

Tylko kilka albumów w historii było tak wstrząsających, trudnych i satysfakcjonujących, jak ten - napisał Stephen Thomas Erlewine z portalu AllMusic. "

Lista utworów na płycie John Lennon/Plastic Ono Band

1. „Mother”

2. „Hold On”

3. „I Found Out”

4. „Working Class Hero”

5. „Isolation”

6. „Remember"

7. „Love”

8. „Well Well Well”

9. „Look at Me”

10. „God”

11. „My Mummy's Dead”

Mieliście tę płytę w swojej kolekcji?

Więcej: