1970: „The Long And Winding Road” przebojem w Stanach Zjednoczonych

1970: „The Long And Winding Road” przebojem w Stanach Zjednoczonych ons.pl

13 czerwca 1970 roku na 1. miejsce amerykańskiej listy przebojów trafił utwór „The Long And Winding Road” zespołu The Beatles. Na szczycie zestawienia spędził dwa tygodnie.

Piosenkę „The Long and Winding Road” skomponował Paul McCartney, ale prawa autorskie przypisano duetowi Lennon-McCartney. Utwór trafił na płytę „Let It Be” wydaną w maju 1970 roku. Jest doskonałym podsumowaniem ostatnich miesięcy współpracy Beatlesów.

"

To kolejna piosenka Paula. Miał mały zryw, zanim się rozstaliśmy. Myślę, że szok związany z Yoko Ono i tym, co się działo, dał mu twórczy zryw do stworzenia „Let It Be” i „The Long and Winding Road” - to był jego ostatni jęk - stwierdził John Lennon. "

Jest to prosta ballada, która została napisana już w 1968 roku w Szkocji. W tym czasie spięcia i różnice zdań wśród zespołu były jeszcze bardziej widoczne. Grupa nagrała demo podczas sesji do „Białego Albumu”. 

"

Nie czułem się wtedy najlepiej. To smutna piosenka, bo opowiada o czymś nieosiągalnym. Drzwi, których nigdy nie dosięgniesz. Droga, do której końca nigdy nie dojdziesz - wyznał Paul. "

McCartney inspirował się twórczością Raya Charlesa. 

"

To zupełnie nie brzmi jak on, bo przecież to ja śpiewam, a ja mam zupełnie inny głos. Ale czasami po prostu myślisz o jakiejś osobie, jej postawie i twój umysł jest w jakimś miejscu, a ty sobie myślisz: „Och, kocham Raya Charlesa” i zastanawiasz się, co on by zrobił na twoim miejscu - wyjaśnił muzyk. "

Piosenka została nagrana 26 stycznia 1969 roku, a następnie poprawiona rok później. Zmiany bardzo nie spodobały się McCartneyowi, który wysłał nawet list producentowi z prośbą, by więcej nie robiono tego bez jego zgody.

"

W przyszłości nikt nie będzie mógł nic dodać ani niczego odjąć z nagrań moich piosenek bez mojej zgody - napisał. "

Mimo jego sprzeciwu, utwór znalazł się na albumie „Let It Be”. Był to 20 singiel w karierze Beatlesów i jednocześnie ostatni, który trafił na szczyt amerykańskiej listy przebojów. W 2011 roku magazyn „Rolling Stone” umieścił tę piosenkę na 90. miejscu rankingu na „100 Największych Przebojów Wszech Czasów Beatlesów”.

Lubicie ten utwór?

Więcej: