1970: The Beatles z piosenką „Let It Be” na 1. miejscu w USA

1970: The Beatles z piosenką „Let It Be” na 1. miejscu w USA ons.pl

11 kwietnia 1970 roku na szczyt amerykańskiej listy przebojów trafił utwór „Let It Be” zespołu The Beatles. Na 1. miejscu zestawienia utrzymał się dwa tygodnie.

Piosenkę „Let It Be” skomponował Paul McCartney, a produkcją zajął się George Martin. Utwór trafił na album o tym samym tytule. Krążek ukazał się w maju 1970 roku. Był to ostatni singiel nagrany przed tym, jak McCartney odszedł z zespołu The Beatles.

Paul napisał ten utwór w czasie, kiedy grupa pracowała nad tzw. „Białym Albumem”. Czuł się wtedy odizolowany od pozostałych członków zespołu, bo jako jedyny nie chciał, żeby kapela zakończyła działalność. Mimo że publicznie starał się być optymistyczny, to jednak prywatnie był niepewny i zraniony przez stopniowy rozpad The Beatles. W tamtym czasie śniła mu się nawet matka, która zmarła w 1956 roku. 

"

Jednej nocy przyśniła mi się mama, która nie żyła od ponad 10 lat. Tak wspaniale było ją zobaczyć. Właśnie to lubię w snach. Spotykasz osobę choćby na sekundę i wydaje się, jakbyście fizycznie znów byli razem. Bardzo mnie wtedy pocieszała. Powiedziała: „Wszystko będzie w porządku”. Nie wiem, czy użyła słów „Let it be” („Niech tak będzie”), ale takie było sedno jej słów. Mówiła: „Nie martw się, wszystko będzie dobrze”. To był cudowny sen. Cieszę się, że znów ją spotkałem. Czułem się zaszczycony, że mi się przyśniła. To dzięki temu napisałem „Let it be”. Zacząłem od słów „Mother Mary” - a przecież tak się nazywała. Utwór był oparty na tym śnie - powiedział McCartney. 

"

Wielu fanów uznało, że jest to odniesienie do Maryi i cała piosenka ma charakter religijny.

"

„Mother Mary” sprawia, że jest to quasi-religijny singiel. Można ją interpretować w ten sposób, jest mi wszystko jedno. Cieszę się, że ludzie chcą używać tego utworu, żeby wzmocnić swoją wiarę. Nie mam z tym problemu. Myślę, że to dobrze, że ktoś w ogóle w coś wierzy - zwłaszcza w takim świecie, w jakim żyjemy - dodał.  "

„Let It Be” to ostatni singiel, który ukazał się, zanim zespół ogłosił, że kończy działalność. Utwór trafił na 2. miejsce brytyjskiej listy przebojów i podbił zestawienia w Stanach Zjednoczonych, Australii, Włoszech, Norwegii i Szwajcarii.

 Lubicie tę piosenkę?

Więcej: