1970: John Lennon wydał singiel „Mother”

1970: John Lennon wydał singiel „Mother” ons.pl

28 grudnia 1970 roku ukazał się singiel „Mother” Johna Lennona. O czym opowiada ta piosenka?

Utwór „Mother” napisał John Lennon, a produkcją tej kompozycji wraz z nim zajęli się Phil Spector i Yoko Ono. Piosenka trafiła na płytę „John Lennon/Plastic Ono Band”, która ukazała się 11 grudnia 1970 roku. Singiel, który 28 grudnia został wydany w Stanach Zjednoczonych, był nieco krótszy od wersji z krążka. Na stronie B znalazł się utwór „Why” Yoko Ono.

Lennon rozpoczął pisanie „Mother” w Wielkiej Brytanii, a dokończył w Los Angeles w kwietniu 1970 roku w czasie terapii psychologicznej. Stworzył wtedy wiele wersji tego singla, a część z nich zagrał na gitarze, a nie pianinie. Piosenka została nagrana w studiu EMI Studios przy Abbey Road w Londynie. Na basie zagrał Klaus Voormann, a na perkusji Ringo Starr. Utwór kończą charakterystyczne krzyki artysty.

"

Najlepiej wyrażam siebie w muzyce rockowej i chciałem to zrobić w „Mother”, ale fortepian zrobił to za mnie. Twój umysł może zrobić resztę. Myślę, że dźwięki są tak skomplikowane, jak w jakimkolwiek innym utworze, który kiedykolwiek słyszeliście. Jeśli masz ucho, możesz to usłyszeć - stwierdził Lennon.

"

Dźwięki kościelnych dzwonów zostały dodane już po nagraniu całej kompozycji. Miały one być niczym żałobne wprowadzenie. Na ten pomysł muzyk wpadł, kiedy obejrzał w telewizji horror. 

"

Kiedy byłem w Kalifornii, oglądałem telewizję. Akurat leciał jakiś horror. Usłyszałem w nim dzwony i to było to! Wprawdzie były one zupełnie inne niż te, których użyłem w piosence, ponieważ ja je mocno zwolniłem. Pomyślałem po prostu: Tak właśnie powinienem zacząć „Mother”. Wiedziałem, że to będzie pierwsza piosenka na płycie. "

Utwór nie odniósł sukcesu. Na amerykańskiej liście „Hot 100” magazynu „Billboard” kompozycja zajęła dopiero 43. miejsce.

"

Ciągle myślałem, że „Mother” to piosenka komercyjna, bo kiedy ją pisałem, cały czas miałem ją w głowie i podśpiewywałem. Naprawdę utkwiła mi w głowie. Piszę single. Wszystkie w ten sam sposób. Ale w przypadku „Mother”, trzeba wziąć pod uwagę także tekst. Jeżeli uda mi się zwiększyć sprzedaż, kiedy śpiewam o miłości, a nie o matce, zrobię to.  "

Cover tej piosenki w 1971 roku nagrała Barbara Streisand. Utwór trafił na album „Barbra Joan Streisand”. Posłuchajcie tego wykonania.

Którą wersję „Mother” wolicie?

Więcej: