1970: John Lennon nagrał singiel „Instant Karma”

1970: John Lennon nagrał singiel „Instant Karma” ons.pl

27 stycznia 1970 roku artysta napisał piosenkę „Instant Karma!”. Singiel ukazał się w lutym tego samego roku. Jak powstała ta kompozycja?

„Instant Karma!” to trzeci singiel stworzony z Plastic Ono Band. John Lennon napisał i nagrał tę piosenkę w jeden dzień. Tuż po tym, jak utwór został opublikowany, powiedział w jednym z wywiadów:

"

Napisałem go na śniadanie, nagrałem na lunch, a przed kolacją był już wydany. "

Do stworzenia tej piosenki Lennona zainspirowała Melinde Kendall - żona byłego męża Yoko Ono Tony’ego Coxa. Kobieta bardzo często używała wyrażenia „karma” w rozmowach, które prowadzili w czasie pobytu w Danii w 1969 roku. Wcześniej zespół The Beatles zapoznał się z kulturą indyjską i wschodnimi wierzeniami. 

"

To po prostu do mnie przyszło. Wszyscy mówili o karmie, zwłaszcza w latach 60. Ale zdałem sobie sprawę, że karma jest natychmiastowa (ang. instant - jak w tytule piosenki - przyp. red.), a także wpływa na naszą przeszłość i przyszłość. Naprawdę następuje reakcja na to, co robisz aktualnie. To właśnie tym ludzie powinni się niepokoić. Jestem też zafascynowany reklamą i promocją jako formą sztuki. Lubię je. Więc idea tytułowej natychmiastowej karmy była jak idea kawy rozpuszczalnej zaprezentowana w nowej formie. Po prostu mi się to spodobało - powiedział Lennon. "

Muzyk napisał taki właśnie tekst tej piosenki, ponieważ chciał, żeby ludzie zaczęli brać odpowiedzialność za swoje czyny. Niektórzy twierdzą, że są to najbardziej uduchowione słowa, jakie John wymyślił po zakończeniu współpracy z The Beatles.

Lennon zarezerwował studio nagraniowe na godz. 7:00 27 stycznia 1970 roku. George Harrison zasugerował mu, żeby produkcją piosenki zajął się Phil Spector.

"

Byłem akurat wtedy w mieście razem z Philem i zaproponowałem mu, żeby pojechał tam razem ze mną. Było tam jedynie czterech ludzi: John grał na fortepianie, ja na gitarze akustycznej, Klaus Voormann na basie, a Alan White na perkusji. Nagraliśmy tę piosenkę i ukazała się jakiś tydzień później.  "

Singiel został wydany 6 lutego 1970 roku w Wielkiej Brytanii, a w Stanach Zjednoczonych 2 tygodnie później. Na Wyspach piosenka dotarła do 5. miejsca listy przebojów, a w USA trafiła na 3. pozycję.

„Instant Karma!” to pierwszy solowy singiel byłego Beatlesa, który w Stanach Zjednoczonych sprzedał się w ponad milionie egzemplarzy.

Podoba Wam się ten utwór?

Więcej: