1970: „In The Summertime” przebojem w Wielkiej Brytanii

1970: „In The Summertime” przebojem w Wielkiej Brytanii Wikimedia Commons/Harald Bischoff

16 czerwca 1970 roku na 1. miejsce brytyjskiej listy przebojów trafił utwór „In The Summertime” zespołu Mungo Jerry. Na szczycie zestawienia spędził siedem tygodni.

„In the Summertime” to debiutancki singiel brytyjskiej grupy Mungo Jerry. Muzykę i tekst napisał lider zespołu - Ray Dorset. Piosenka trafiła na album „Electronically Tested”, który ukazał się w marcu 1971 roku. 

Dorset skomponował melodię w 1968 roku, kiedy pracował dla firmy Timex w Wielkiej Brytanii. W tamtym czasie kapelę traktował raczej jak hobby. Muzykę do „In the Summertime” wymyślił przypadkowo, a tekst napisał już następnego dnia.

"

W tej piosence nie ma refrenu. Jest jedynie melodia, która w kółko się powtarza wraz ze zbiorem słów, które są celebracją życia. To dobre zwłaszcza dla młodych ludzi: to wielki dzień, udało ci się zdobyć samochód, jeździsz po okolicy, a jeśli jesteś facetem, podrywasz dziewczyny. To marzenie każdego nastolatka. Czego chcieć więcej? - powiedział.

"

Pod koniec utworu słychać motocykl.

"

Nie mogłem znaleźć motoru, ale na szczęście inżynier Howard Barry miał jakiś stary model. Jeździł nim po studiu, a Barry Marrit trzymał mikrofon i nagrywał dźwięki.  "

Zespół nakręcił teledysk, żeby móc promować swoją twórczość w europejskich programach telewizyjnych. Jak większość klipów w tamtym czasie, przedstawiał on grupę Mungo Jerry śpiewającą utwór „In the Summertime”. Jednak kilka szczegółów wyróżniało to wideo: m.in. strój Dorseta, który miał na sobie różowy szalik i charakterystyczną koszulkę. Zobaczcie to.

Piosenka „In the Summertime” podbiła listy przebojów w wielu krajach na całym świecie. Znalazła się na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Argentynie, Australii, Austrii, Belgii, Danii, Francji, Niemczech czy Nowej Zelandii. Jest to jeden z najlepiej sprzedających się singli wszech czasów. 

W 1995 roku nową wersję tej kompozycji nagrał raper Shaggy. Utwór trafił na jego trzeci studyjny album pt. „Boombastic”. Posłuchajcie tego wykonania. 

Lubicie piosenkę „In the Summertime”?

Więcej: