1970: „I'll Be There” na 1. miejscu w Stanach Zjednoczonych

1970: „I'll Be There” na 1. miejscu w Stanach Zjednoczonych Wikimedia Commons

17 października 1970 roku piosenka „I'll Be There” zespołu The Jackson Five trafiła na 1. miejsce amerykańskiej listy przebojów. Na szczycie zestawienia utwór utrzymał się 5 tygodni.

Piosenkę „I'll Be There” w 1970 roku skomponowali Berry Gordy, Hal Davis i Willie Hutch. W odróżnieniu od trzech pierwszych dynamicznych przebojów The Jackson Five („I Want You Back”, „ABC” i „The Love You Save”), chcieli oni stworzyć balladę. W tekście utworu narrator prosi swoją ukochaną, aby zawarła z nim specjalny pakt i obiecuje:

"

Tam, gdzie jest miłość, będę ja. "

Przyrzeka, że będzie ją pocieszał, a nawet jeśli znajdzie kogoś nowego, będzie ją wspierał i czekał na nią.

Główny wokal w tej piosence należy do Michaela Jacksona i jego siostry Jermaine. W autobiografii „Moon Walk” król pop stwierdził, że ta kompozycja umocniła pozycję The Jackson Five na rynku muzycznym i pokazała, że grupa może wykonywać nie tylko radosne popowe kompozycje. 

Piosenka ukazała się jako pierwszy singiel z płyty „Third Album” w sierpniu 1970 roku. Utwór sprzedał się w ponad 6 milionach egzemplarzy na całym świecie. Kompozycja dotarła do 1. miejsca list przebojów w Stanach Zjednoczonych i 4. w Wielkiej Brytanii. 

Utwór zyskał przychylne recenzje wielu krytyków. Według Grega Prato z magazynu „Rolling Stone”:

"

Mimo że zespół The Jackson Five w 1969 roku miał 3 przeboje, dopiero „I'll Be There” sprawił, że Michael Jackson i jego bracia poczuli, że mogą nagrywać hity. Jak wyjaśnił król pop: „Ta piosenka to prawdziwy przełom w naszej karierze. Przez 5 tygodni była na 1. miejscu listy przebojów, co nie często się zdarza. To bardzo długo. To jedna z moich ulubionych piosenek, którą kiedykolwiek stworzyliśmy. Uwielbiam słowa „You and I must make a pact/We must bring salvation back” (Ty i ja musimy zawrzeć pakt, musimy przywrócić zbawienie)”.  "

Zgadzacie się z nim? 

Więcej: